Külliye’de sistemi reform çalışmaları.. Yoksa başbakanlı sisteme mi geçilecek?

Bizim ülkemizde genellikle “Kervan yolda düzülür” anlayışı hakimdir; kim biraz fazlaca sıkıştırılan “İstim arkadan gelsin” beklentisine benzer bir ruh haline bürünülür.

“İstim arkadan gelsin” deyimi için kaynak olarak şu olay anlatılır: 

“Zamanın İran şahı, Urumiye Gölü’nde saray hizmetlerinde kullanılmak için alınan bir istimbota binmiş. Fakat buhar kazanı hareket için yeterli buhar tutamadığından istimbot birkaç dakika hareket edememiş. Bu beklemeden canı sıkılan şah, kızgınlıkla neyi, niçin beklediklerini sormuş. Yanındakilerin, ‘İstim bekliyoruz şah hazretleri!’ cevabı üzerine, istim kelimesinin ne olduğunu bilmeyen şah, köpürerek bağırmış: ‘Canım bu ne saygısızlık? Bir istim için şah bekletilir mi? Biz gidelim, istim arkadan gelsin’ demiş.”

[Türkçe bir deyimin kaynağının İran’a ve Şah’a dayandırılmasının hoşluğu sizin de dikkatinizi çekmiş olmalı.]

Acelemiz vardır, bir şeyi kafaya koyduk mu, konu ne kadar ciddi, hassas ve üzerinde ayrıntıyla durulmayı hak etse de, onu bir an önce gerçekleştirmek ister, bu arzumuzu da abartılı beklentilere dayalı reklam ve propagandalar eşliğinde yanımızdakilere, kitlelere kabul ettirme gayretine gireriz.

‘Cumhurbaşkanı başkanlık sistemi’ne geçmemiz de böyle olmadı mı?

Külliye çalışıyor

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dört yıldır durmadan yazıyorum; galiba biraz dinlensem iyi olacak 07 Mart 2020 | 3.919 Okunma Henüz gazetecilerin kapısına polis gitmiyor, ama medya orada da baskılara muhatap… 06 Mart 2020 | 4.238 Okunma ‘Savaş’ tek çare değildir.. Daha önce kan dökülmeden sonuç alınmıştı.. Mısır dışişleri bakanının anılarından aktarıyorum… 05 Mart 2020 | 5.634 Okunma Yeni parti.. ABD’de ‘sosyalist’ bir başkan adayı önde gidiyor.. Bizde ‘İslam Sosyalizmi’nden ‘Adil Düzen’e… 04 Mart 2020 | 6.642 Okunma Tek elin nesi var, iki elin sesi var.. Çok seslilik ise en iyisi… 03 Mart 2020 | 4.743 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar