Ekonomi teklemeye devam ediyorsa bunun sebebi tavsiyelerin sadece yarısına uyulmasıdır…

AK Parti iktidarının ekonomi alanında en fazla üzerine dayandığı ve ‘Türk modeli’ adını vererek yerli ve milli oluşu üzerinde ısrarlı olduğu tez neydi?“Faiz sebep enflasyon netice” tezi, değil...

AK Parti iktidarının ekonomi alanında en fazla üzerine dayandığı ve ‘Türk modeli’ adını vererek yerli ve milli oluşu üzerinde ısrarlı olduğu tez neydi?

“Faiz sebep enflasyon netice” tezi, değil miydi?

Partisinin genel başkanı da olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, tezi, “Ben ekonomistim” övünmesiyle biraz da kişiselleştirerek savunuyordu.

Sonradan işin içine ‘nass’ da karıştı. ‘Nass’ yani Allah’ın emri işin içine girince tez belli kesimlerde eleştirilemez hale dönüştü.

Tezin sahibi ve partisi, seçimden sonra, ekonomi konusuna yaklaşımını değiştirdi. Önceki Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin -‘Dr’ unvanı da var- ifadesiyle hükümet ‘heterodoks’ bir program uyguluyordu ve bu da ‘klasik ekonomi düşüncesinden epistemolojik bir kopuşu’ temsil ediyordu.

Nureddin Bey artık hükümette yok.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Amerikalı senatörün parayı basıp serbest kalması bana ülkemizde yaşananları hatırlattı 28 Eylül 2023 | 829 Okunma Kabahatlere ceza verilen ve cezaların Avrupa Mahkemesi’nden döndüğü bir ülke Türkiye 27 Eylül 2023 | 913 Okunma Emeklilere zam bilmecesini çözüyor ve herkesin anlayacağı biçimde anlatıyorum 26 Eylül 2023 | 5.237 Okunma İki uyarı ile tek hedef vuruluyor.. Bu yazımı “Allah bizi her türlü şerden korusun” duasıyla okuyun… 25 Eylül 2023 | 3.736 Okunma CHP’de kavgalı kongreler sıradan bir çekişmenin sonucu mu, yoksa derin bir hesapla mı ilgili? 24 Eylül 2023 | 495 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar