“Duvara yaslanma yıkılır” demiş eskiler.. Ya ‘AK Parti+MHP=iktidar ve cumhurbaşkanlığı’ formülü yıkılırsa?

Aslında dilimizde “Duvara yaslanma yıkılır” ile başlayan bir dizi uyarıcı özlü söz bulunur, ama nedense bizler yine de çok kısa zamanlı ve kişiye özel düşünmekten kendimizi alamayız. Bu yüzden yaşanmış çok ciddi hayal kırıklıkları ile doludur tarihimiz.

Yalnız bizim tarihimiz de değil, bize yakın sayılabilecek aynı kültür kökeninden başka hanedanların tarihleri de…

Geçen gün, bir maç şöleni arasında d-Smart üzerinde gezinirken 57. kanalda (ViaSat-History) karşıma ‘Timur’ belgeseli çıktı. 15 dakika ara dolduğu halde gözümü ve zihnimi tarihin bu renkli sayfalarından çekip de yeniden maça dönemedim.

Uzatacak değilim, sözün kısası şu: Hayatında kontrol ettiği toprakların Orta Asya’daki sınırlarını önce doğuya doğru uzatarak, ardından Avrupa’yı gözüne dikip ortalarına kadar ordularıyla gelerek zamanının en görkemli devletini kurmuştu Timur. Devleti bir yandan Çin’e, bir yandan Hindistan’a, İran’a, Osmanlı’ya, öte yandan da bugünkü Ukrayna ve Macaristan’a kadar uzanıyordu. Uzanmasına uzanıyordu, ama böylesine büyük bir devlete kavuşmak için giriştiği savaşlarda kendisinden sonra yerini almasını arzuladığı veliahtlarını yitirdi Timur. O ölünce yerine geçen/ler hesapta olmayan kişilerdi ve devleti de bu yüzden kısa sürede izmihlale uğradı.

Yerini alanlar o büyüklükte güçlü bir devleti yönetebilecek çapta kişiler olmadıkları için…

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bizde adet böyledir: Güzeli ağlatırlar, çirkini söyletirler (Fidayda türküsünden) 19 Şubat 2020 | 2.538 Okunma İlker Başbuğ’un başlattığı tartışma bana eskilerde yaşananları hatırlattı.. Ne günlerden bugünlere geldik… 18 Şubat 2020 | 3.634 Okunma İçte ve dışta karşılaşılan sorunların temelinde tek bir sorun yatıyor.. Bütün sorunların anası olan esas sorun… 17 Şubat 2020 | 4.200 Okunma ABD ‘zengin’ birini başkan olarak denedi.. Ya ‘sosyalist’ biri ABD’ye başkan olursa? “Olmaz” demeyin… 16 Şubat 2020 | 903 Okunma Bir akıllı ve bir deli dünyaya bir şaheser kazandırmış.. Akıllı sonunda deliyi sahiplenmiş de… 15 Şubat 2020 | 3.917 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar