Bir büyük kırılma anı.. Taşların yerinden oynamasından Türkiye de etkilenebilir, ama nasıl?

İnsanlık tarihinde derin kırılmaların yaşandığı anlar vardır.Birinci Dünya Savaşı böyle bir andı. Yaşandı ve ardından imparatorluklar teker teker tarihe karıştı.İkinci Dünya...

İnsanlık tarihinde derin kırılmaların yaşandığı anlar vardır.

Birinci Dünya Savaşı böyle bir andı. Yaşandı ve ardından imparatorluklar teker teker tarihe karıştı.

İkinci Dünya Savaşı da bir diğer kırılma anıydı; onun ardından da Birleşmiş Milletler başta olmak üzere pek çok örgüt ile çoğu bugün de geçerliliğini koruyan kurallar ortaya çıktı.

O kurumlar ve kurallar iki büyük savaş benzeri bir kapışmanın bir daha olmaması için getirilmişti; nitekim o gün bugündür toplam 60 milyon insanın hayatına mal olan o savaşlar cesametinde kapışmalar yaşanmıyor.

Yine de henüz ucu görünen bazı gelişmelere bakarak “Acaba öylesine derin bir başka kırılma anına tanıklık mı ediyoruz?” diye düşünmeden edemiyorum.

Büyük bir savaş olmadı, ancak kırılmalar ille savaş sonrasında gerçekleşecek değil. Yukarıda belirttim, ikinci savaştan sonra benzeri bir kıyamı ortadan kaldıracak tedbirler alındı zaten.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Arap yazar soruyor: Endülüs’ün başına gelenden ders çıkartılmıyor mu? 06 Mayıs 2021 | 2.212 Okunma Yurtdışına gidemeyen, yurtdışından kimselerin gelmediği bir ülkeye dönüşüyoruz… 05 Mayıs 2021 | 1.502 Okunma Siyasete ve AK Parti’ye yakın dostlar neden endişeli? Endişeleri yerinde olabilir… 04 Mayıs 2021 | 6.362 Okunma Zülfü yare dokunmayan, sözümün gerçekten meclisten dışarı olduğu bir yazı… 03 Mayıs 2021 | 1.264 Okunma İçki yasağı da nereden çıktı? Galiba bir yanlış anlamadan… 02 Mayıs 2021 | 1.097 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar