'Orantısız şiddet' ile'orantısız ilgi' arasında 'Ahmet Hakan olayı'

Gündemimiz korku kültürü ve şiddet sarmalı.Korku kültürü meselesini sondan geriye doğru işleyeceğimiz için Gazeteci Ahmet Hakan'ın dövülmesinden başlayabiliriz.Evvele şunu söyleyelim. Gazeteci Ahmet...

Gündemimiz korku kültürü ve şiddet sarmalı.
Korku kültürü meselesini sondan geriye doğru işleyeceğimiz için Gazeteci Ahmet Hakan'ın dövülmesinden başlayabiliriz.
Evvele şunu söyleyelim. Gazeteci Ahmet Hakan'ın dövülmesi kötü bir olaydır. En kötüsü de dayak hadisesini medya olarak ele alış şeklimiz, şuyuu vukuundan beter “yorumlar”la iyice seviyesizleşmiş olmamızdır.

Kamuoyu “şehit haberleri” ni bile kanıksamış olduğu için dövme, yaralama, darp, hırsızlık olaylarını önemsemez bir ruhu hali içinde dinliyor.
Olaylara ya bizim başımıza gelmediği için seviniyor, ya çoktan hak etmişti oh olsun frekansında dinliyor ya da aman canım gazeteci/polis/subay her mesleğin riskleri var diyerek pek “profesyonel” bir tutum takınıyoruz.
Toplumsal düzen açısından meseleleri, olayları, şiddeti ele alış şeklimiz hiç de hayra alamet değil.
Medya olarak durumumuz içler acısı.

Ahmet Hakan'ın dövülmesi haberi iki uçta salındı/ salınmaya devam ediyor. Bir tarafta “orantısız bir ilgi” var/dı, nitekim aynı gün şehit olan askerlerin bazı kanallarda birinci haber olarak verilmemesi insanlarda infial yarattı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kitapçı, kitaplar, gözyaşı ve ağıt 21 Şubat 2020 | 82 Okunma Bir karşılaşma mekanı olarak kitap fuarları... 19 Şubat 2020 | 72 Okunma “Bu oyun can sıkıntısını sonsuza kadar gideriyor” 14 Şubat 2020 | 153 Okunma “Gözün Vicdanı” ve “Küresel Şehrin Vicdanı” İstanbul’da! 12 Şubat 2020 | 131 Okunma Güzel yorumcu anne ve kene duruşlu gazeteci baba 07 Şubat 2020 | 2.634 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar