Mutluluk haritası...

-Nerede hangi madenler vardır haritalandı. Nerede petrol, nerede doğal gaz vardır, haritalandı.Havanın temizi, rüzgarın delisi, suyun berrağı nerededir, haritalandı.Hava şişelenip satışa sunuldu;Deli rüzgardan enerji...

-
Nerede hangi madenler vardır haritalandı. Nerede petrol, nerede doğal gaz vardır, haritalandı.
Havanın temizi, rüzgarın delisi, suyun berrağı nerededir, haritalandı.
Hava şişelenip satışa sunuldu;
Deli rüzgardan enerji üretmek için rüzgara el kondu;
Suyun yolunu çevirmek üzere, Dicle-Fırat arasında hükümran olmak isteyenlere, DAEŞ/IŞID mihmandar oldu.
Bunca harita arasına, bir mutluluk haritası da pek yakışacaktı elbet. Şık ve tuzu kurular için şahane bir rehber.
Batı medeniyeti her şeyin güzelini ve kusursuzunu ister. Korumaya aldığı bütün değerler güçlüler içindir.
II-
Yeraltı kaynaklarının haritasını çıkaran kapitalist zihniyet, şimdi yer üstündeki mutluluk haritalarının peşinde. Dünyanın en mutlu şehirlerini, en yaşanacak şehirlerini seçiyor.
İlk beşe giren ülkelerin Almanca konuşan ülkeler olması ne kadar da manidar. Birinciliği Viyana almış. İkinci Zürih. Paris, Londra ilk otuza girememiş.
Sıralamanın 100'den sonrasını Moskova ve İstanbul'un paylaşması üzerine uzun uzun düşünelim mi, yoksa her şey normal ve olağan diyenlerin konforuna mı teslim edelim kendimizi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kapaklı olan her şeyin kitap olma(mak)klığına dair... 15 Nisan 2020 | 2.056 Okunma Evde mi kalıyoruz yoksa ekrana hapis bir hayat mı yaşıyoruz? 10 Nisan 2020 | 2.250 Okunma Kadim kültürde korku ve endişe metafizik ürpertiden payını alırdı... 08 Nisan 2020 | 170 Okunma Hayatı eve sığdırmak için  babalar biraz gayret etse.. 03 Nisan 2020 | 2.302 Okunma Kirli eller, ekonominin yürüyüşünü nasıl etkileyecek? 01 Nisan 2020 | 2.491 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar