“Çeyrek altınımı geri ver !” ya da mahremi deşme operasyonu

Niyetimiz, tarih sahnesine, çeyrek altına kilitlenen Türkiye gerçeği olarak geçmek mi?Geleceğin sosyoloğu zihniyet üzerine araştırma yaparken 4 Mart 2018’i merkeze alacak ve o gün Türkiye hanesinde “çeyrek...

Niyetimiz, tarih sahnesine, çeyrek altına kilitlenen Türkiye gerçeği olarak geçmek mi?

Geleceğin sosyoloğu zihniyet üzerine araştırma yaparken 4 Mart 2018’i merkeze alacak ve o gün Türkiye hanesinde “çeyrek altınımı geri ver” haberine odaklanacak. Neden mi? Medyanın “haber değeri” konusundaki kafa karışıklığını, bütünü görmeyip fragmanlara odaklanışını, “çeyrek altınımı ver” haberine ayrılan yer kadar hiçbir şey ispat edemez.

Haberi ilk önce Habertürk gazetesi yaptı. Ama haber o kadar “orijinal” ve trollere taş çıkartacak kıvamda bulundu ki, Habertürk’ün haberini Hürriyet ve daha sonra diğer gazeteler alıntılamakta bir sakınca görmedi.

Böyle yaşıyoruz artık. Geneli ilgilendiren her konuya bigane, iki kişi arasında cereyan eden olaylara karşı aşırı ilgili. Aşırı bilgili. Aşırı ilgi kısmını mahremi deşme operasyonu olarak da okuyabiliriz.

Neden bahsettiğimi anlamayan değerli okuyucularım var muhakkak. Müsaadenizle “haber”in içeriğinden bahsedeyim biraz.

Kayserili bir anne, komşu kızına taktığı altını benim oğlum artık evlenmeyecek diyerek 7 yıl sonra mektupla geri istedi. Ve bu mektup, necip ülkemde “haber değeri yüksek bir haber” olarak görüldü. Mektup alıntılandı. Yayınlandı. Buyurun:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kapaklı olan her şeyin kitap olma(mak)klığına dair... 15 Nisan 2020 | 2.056 Okunma Evde mi kalıyoruz yoksa ekrana hapis bir hayat mı yaşıyoruz? 10 Nisan 2020 | 2.250 Okunma Kadim kültürde korku ve endişe metafizik ürpertiden payını alırdı... 08 Nisan 2020 | 170 Okunma Hayatı eve sığdırmak için  babalar biraz gayret etse.. 03 Nisan 2020 | 2.300 Okunma Kirli eller, ekonominin yürüyüşünü nasıl etkileyecek? 01 Nisan 2020 | 2.490 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar