“Baba yaslandığın dağdır!”

Tanzimat modernleşmesi, bir anlamda babaların aile sorumluluğunu terk ettiği, çocukların eğitiminin annelere bırakıldığı dönemin başlangıcıdır.Anneler eğitimli olmadığı için...

Tanzimat modernleşmesi, bir anlamda babaların aile sorumluluğunu terk ettiği, çocukların eğitiminin annelere bırakıldığı dönemin başlangıcıdır.

Anneler eğitimli olmadığı için çocuklarını eğitemediği, iyi eğitimli annelerin cemiyet için faydalı çocuklar yetiştireceği tezi hakimdir Tanzimat'ın kadın modernleşmesinde. Bu tez bir yanıyla doğrudur.Geçmişin eğitim sistemini sıfırlamamak ve yeni eğitim sisteminin tek icracısı olarak anneyi görmemek kaydıyla.

İyi eğitimli annelerin çocuklarını daha iyi eğiteceği tezininin hayata geçmesindeki en can alıcı sorun, babanın yeni rolünde, daha doğrusu rol dağılımında tamamen evin dışında bırakılıp, aile içi mesuliyetinin para kazanmaya indirgenmesinde ortaya çıkmıştır.
Üretimin aileden kopması ile birlikte başlayan babaların evden uzaklaşması süreci, babaların sadece zamansal ve mekânsal olarak değil, psikolojik olarak da evden uzaklaştığı bir dönemi inşa etti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bir dal gül üzerinden gündelik hayata çiçekli bakış 06 Aralık 2019 | 152 Okunma İşini aşkla yapan  üniversite hocaları... 04 Aralık 2019 | 285 Okunma Annem ile babam emekli olunca motosikletle Avrupa turuna çıktı (2) 29 Kasım 2019 | 340 Okunma “Edebiyatın İzinde Gündelik Hayat” 27 Kasım 2019 | 114 Okunma “Emekli olunca annemle babam motosikletle Avrupa turu yaptı” (I) 22 Kasım 2019 | 401 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar