Anzaklar ve İstanbul’a dikilecek eşek heykeli

- I -Yıllardır her sene Nisan ayında aynı şoku yaşıyorum. Televizyon seyrettiğim zamanlarda (artık seyretmiyorum) Çanakkale’de Anzakların “Şafak Ayini”ni şevk ile anlatan haber spikerlerine...

- I -

Yıllardır her sene Nisan ayında aynı şoku yaşıyorum. Televizyon seyrettiğim zamanlarda (artık seyretmiyorum) Çanakkale’de Anzakların “Şafak Ayini”ni şevk ile anlatan haber spikerlerine şaşkınlıkla bakar, sonra ağlardım. Evet ağlardım. Çanakkale Harbi turistik bir dille ve Anzak muhabbeti ekrana böyle yansıyınca yeni yetişen kuşaklara ne anlatmış olacağız diye dertlenirdim.

Bir ben mi şaşırıyorum diye kederimi paylaşmaya kalkar, sonra yine kederimde yalnız kalırdım.

Şimdi bunları niye yazıyorum? Çünkü bu sene Anzakların Şafak Ayini haberlerini okurken karşıma BBC’nin haberi çıktı. Haberin tarihi 27 Nisan 2015. Bu haber ile bitmeyen kederimi paylaşma imkanı buldum diye okumakta olduğunuz metni yazmaya başladım. Haber şöyle:

Avustralya’nın SBS kanalında görevli spor spikeri Scott McIntyre, Anzak Günü dolayısıyla yazdığı “saygısız” tweetler yüzünden işten atıldı. SBS, McIntyre’ın “kurumun iş ahlakını çiğnediğini” duyurdu.

Scott McIntyre, Gelibolu çıkarmasının 100. yıldönümü dolayısıyla yazdığı tweette “Avustralya ve Yeni Zelanda askerlerinin yargısız infazlar, yaygın şekilde tecavüzler ve hırsızlık yaptıklarını” söylemişti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kapaklı olan her şeyin kitap olma(mak)klığına dair... 15 Nisan 2020 | 2.056 Okunma Evde mi kalıyoruz yoksa ekrana hapis bir hayat mı yaşıyoruz? 10 Nisan 2020 | 2.250 Okunma Kadim kültürde korku ve endişe metafizik ürpertiden payını alırdı... 08 Nisan 2020 | 170 Okunma Hayatı eve sığdırmak için  babalar biraz gayret etse.. 03 Nisan 2020 | 2.301 Okunma Kirli eller, ekonominin yürüyüşünü nasıl etkileyecek? 01 Nisan 2020 | 2.490 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar