Zeytin Dalı'nın medya ayağı

Zeytin Dalı Harekâtında 16 günü geride bıraktık. Medyada ilk günler hâkim olan heyecan büyük oranda azaldı. Fakat gazetecilik mesleğinin icrası bakımından ders niteliği taşıyan, farklı bir...

Zeytin Dalı Harekâtında 16 günü geride bıraktık. Medyada ilk günler hâkim olan heyecan büyük oranda azaldı. Fakat gazetecilik mesleğinin icrası bakımından ders niteliği taşıyan, farklı bir dönemden geçiyoruz.
İletişim teknolojileri muazzam ilerledi. Gelişmeleri savaş oyunu izler gibi anında takip ediyoruz. Kim, hangi cephede; internet üzerinden anlık görebiliyoruz.
Teröristlerden temizlenen yerlerden kısa sürede canlı yayın yapılabiliyor. Bir askerin ya da ÖSO mensubunun çektiği görüntüler saniyesinde milyonlarca kişinin eline ulaşabiliyor. Yani sosyal medya geleneksel medyadan büyük rol çaldı. Zamanla yarışılan böyle bir ortamda ister istemez yazılı basın varlık gösteremedi. Bu yüzden gazete manşetleri 'coşku' vermekten, yeni bilgi ve analize geçemedi. Televizyonlar da aynı görüntü ve haberlerle dönüyor.
           ***
Sur ve Cizre'deki olaylarda Batılı gazetecilerin manipülasyonlarına engel olunamamıştı.
Bu gazeteciler teröristlerin ininden yayın yapıyor, onları “özgürlük savaşçısı” diye takdim ediyorlardı.
Pekii Afrin operasyonunda devletin iletişim kaynakları süreci nasıl yönetiyor?
Sınırda 123'ü yabancı 264 gazetecinin bulunduğu belirtiliyor.
Genelkurmay günde iki defa gelişmelerle ilgili basın açıklaması yapıyor.
Ancak bölgedeki gelişmeleri sağlıklı bir şekilde duyuracak enformasyon birimi yok.
Daha doğrusu iki yerde basın ofisi kurulmuş. Ancak söz konusu birim, akredite kartı vermekten öteye geçmiyor.
Oysa orada bulunanların talebi sağlıklı bilgi...
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gereğini yapan gazeteciler! 03 Ekim 2022 | 383 Okunma Nefret suçunu iyi biliriz! 26 Eylül 2022 | 143 Okunma Rezilliğe ortaklık! 19 Eylül 2022 | 533 Okunma Millet şahit 12 Eylül 2022 | 183 Okunma Bir asayiş sorunu: Sokak röportajları! 05 Eylül 2022 | 482 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar