Meydan niye Portakal'a bırakılıyor?

Yerel seçime iki hafta kaldı. Sahada yarış son sürat ilerliyor. Ancak sık sık seçim yaptığımızdan mıdır nedir, seçmendeki bıkkınlık dikkatten kaçmıyor. Şüphesiz bu bezginlik...

Yerel seçime iki hafta kaldı. Sahada yarış son sürat ilerliyor. Ancak sık sık seçim yaptığımızdan mıdır nedir, seçmendeki bıkkınlık dikkatten kaçmıyor.
Şüphesiz bu bezginlik hâlinde medyanın payı büyük. Ekranlar, gazeteler ve sosyal medya aynı haberlerle dolu. Hep benzer konular konuşuluyor.
Medya akıl almaz şekilde tarafgir. Köşe yazarları partilileri bile gölgede bırakacak cinsten particilik yapıyor.
Televizyonlar cumhurbaşkanının mitinglerinde aynı anda canlı yayına geçiyor. Biraz geç kalan yadırganıyor. Buna karşılık muhalefet pek görünmüyor. Hoş, görünse n'olur ki. Muhalefet yapamadıkları ortada.
Seçmenin memnun olmadığı şeyler de var seçmen olarak bunları duymak istiyor.
Ben de bundan hareketle geçen farklı bir şey yaptım ve hayatımda ilk defa baştan sona FOX Ana Haber'i izledim. İnanın mideme portakal ağrıları indi.
Sonra Fatih Portakal'ın haberde nasıl bir yöntem kullandığını incelemek için YouTube'dan arşiv kayıtlarını izledim.
45 dakikalık ana haber bülteninin 15 dakikası, yani üçte biri, Portakal'ın abuk subuk yorumlarıyla dolu.
Haber sunmuyor, direkt yorum yapıyor. Zaman zaman tarafsızlık ayağına bütün siyasilere atarlanıyor. Ama sürekli kendisiyle çelişiyor. Bir hafta önce verdiği rakamları bir hafta sonra yalanlıyor. Devamlı söylediklerini düzeltiyor.
"Bazı olaylar yaşanıyor ve olaylar yaşandıktan sonra bıraktığı izler bir kırılma noktası oluyor. Kırılma noktası oluyor demeyeyim de, hadi bu kadar kesin konuşmayayım. Kırılma noktası olabiliyor" dedi mesela.
On dakika sonra "Ekonomi dibe doğru gidiyor... Dibe doğru demeyeyim de, küçülüyor" şeklinde tashih yaptı.
Haberlerde sürekli siyasileri çarpıştırıyor. Ardından ekonomiden kara tablolar çiziyor. İşsizliği fırlatıyor, benzin fiyatlarını uçuruyor, nohudu fasülyeyi ithal ettiriyor vs.
Medyanın eleştiri hakkını ve gücünü kullanması sadece AK Parti'nin değil herkesin menfaatine.
Aksi hâlde meydan portakallara kalıyor.
Vallahi yazık!
 
 
Vahşetin beş halkası
 
Yeni Zelanda'da camiye yapılan alçak saldırı uzun süre konuşulacağa benziyor.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hiç mi eleştirmeyelim? 10 Ağustos 2020 | 2.342 Okunma Ne 'çekilmez' bir çile 03 Ağustos 2020 | 82 Okunma Gazete sayfalarına sığmayan heyecan 27 Temmuz 2020 | 70 Okunma Sizi e-Beslemeler! 20 Temmuz 2020 | 2.198 Okunma Ne mutlu bu millete 13 Temmuz 2020 | 2.169 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar