Dikey bahçe tartışması

Tünel inşaatları neredeyse iki yıl aşkın süredir parasızlıktan durmuş vaziyetteyken, dikey bahçelere milyonlar harcamaya devam etmek makul değildi. Ancak bunun yerine duvarları boyamak ne kadar doğru? Çok kısa süre sonra o boyaların üzeri kirle...

Pershing Hall, Paris’in en güzel butik otellerinden biridir.

Andree Putman’ın tasarladığı otel, tasarımcısı sayesinde Plaza Athenee, Ritz, George V gibi ikonik Paris otelleri arasında yer alır.

Otelin en önemli özelliklerinden birisi, belki de birincisi üzeri kapatılarak bir kahvaltı salonu, lokanta ve geceleri de bara çevrilen bahçesinin bir duvarını kaplayan kocaman “dikey bahçesidir.”

Açık söyleyeyim ben hayatımda ilk dikey bahçeyi bu otelde gördüm.

Bir gün otelin yöneticilerinden biriyle sohbet ederken dikey bahçenin güzelliğinden söz etmiş karşılığında “Bir de bana sorun o bahçenin maliyetini. Bizi bitiriyor” yanıtını almıştım. 
Sonrasında 2000’lerin ortasında Jacques Chirac’ın kurduğu Musee de Quai Branley de bahçeye çevrilmiş dış cephesiyle Paris’e damga vurdu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Çözüm hasta garantili aşı ihalesi 24 Ekim 2020 | 1.463 Okunma Gerçeklerden kaçamazsınız 23 Ekim 2020 | 3.198 Okunma Risk grubuna da aşı yok 22 Ekim 2020 | 2.671 Okunma Otomobil üretiminden daha önemli 21 Ekim 2020 | 2.888 Okunma Kabile devletine doğru 20 Ekim 2020 | 4.769 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum