İstifa eden memura 1 ay süre

24 Haziran'da gerçekleştirilecek seçimler öncesinde milletvekili adayı olacak kamu görevlileri istifalarını sundu. Devlet Personel Başkanlığı istifa eden memurların neler yapması gerektiğini yayımladı....

24 Haziran'da gerçekleştirilecek seçimler öncesinde milletvekili adayı olacak kamu görevlileri istifalarını sundu. Devlet Personel Başkanlığı istifa eden memurların neler yapması gerektiğini yayımladı. İşte ayrılan memurların hakları...

1) İstifa eden memurlar haklarını kaybeder mi?
İstifa eden memurlar görevlerinden ayrı kaldıkları sürece memuriyete ilişkin özlük haklarından yararlanamazlar.

2) Adaylık ve seçim süresinde geçen süreler emeklilik hesabına katılabilir mi?
İstifa eden memurlar seçim sürecinde görevlerinden ayrı kaldıkları süreleri emeklilik hesabında değerlendiremezler.

3) Kazanamayan memur eski görevine mi dönecek?
Seçimleri kazanamayıp tekrar memuriyete dönmek istemeleri halinde kurumları tarafından eski görevlerine döndürülmeleri zorunlu olmayıp, kazanılmış hak ve aylık derecelerindeki başka bir göreve atanmaları da mümkün bulunmuyor.

4) Kazanamayıp göreve dönenler ayrı kaldıkları sürenin maaşını alabilir mi?
İstifa ettikten sonra aday olamayan ya da aday olup seçimi kaybeden memura tekrar göreve geri dönmesi halinde, görevden ayrı kaldığı süre için mali ve sosyal haklar kapsamında hiçbir ödeme yapılmayacak.

5) Seçilemeyen memur ne zaman geri dönebilir?
İstifa edip seçimi kazanamayan memurlar için başvuru süresi seçimin kesin sonuçlarının yayımlanmasıyla başlıyor. 1 ay içinde başvuru yapmak gerekiyor. Bu süreyi kaçıran memur tekrar eski görevine dönemiyor.

6) Aday olamayan seçimin sonucunu bekler mi?
İstifa etmiş ancak aday olamamış memurlar, kurumlarına müracaat ederse seçim sonuçları açıklanmadan atanabilecek.

7) Kimler geri dönemez?
Yüksek mahkeme üyelerinin, hakimler, savcılar ve bu meslekten sayılanların, subay ve astsubayların görevlerine geri dönüş hakkı bulunmuyor.

8) İki defa istifa eden 'memur olamaz' mı?
Seçim nedeniyle yasal zorunluluğa dayanarak istifa edenlerden yeniden memuriyete dönmek isteyenlere, kısıtlamalar uygulanmayacak.

9) Göreve dönüş dilekçesi nasıl yazılacak?
Görevden ayrılış dilekçesinde olduğu gibi dönüş dilekçesinde de şekil zorunluluğu bulunuyor.

10) Seçilemeyen memur kayıp günleri borçlanabilir mi?
Seçilemeyen memurlar primlerinin yatmadığı süreleri borçlanarak geri kazanabilirler.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM
16.04.2008 ilk işe giriş tarihim. 1282 gün çalıştım. 1990 doğumluyum. Doğum borçlanması kaç gün kazandırır? Ece OKTAY
İşe girişe göre 58 yaş ve 7 bin gün şartlarınız var. Sigortadan sonraki üç doğumu borçlanabilir ve 2160 gün kazanırsınız.

17.12.1981 doğumluyum ve 10.05.2006 tarihinde işe girdim. Sigortamı askerlikten sonra başlattım. Muharrem BAYDAR
İşe girişe göre 60 yaş ve 7 bin gün prim ile emekli olursunuz. Askerlik borçlanması maalesef sizin için yaşı geri çekmiyor.

BAĞ-KUR'LUYA KREDİ VAR

1958 doğumluyum. 1974 SSK başlangıcım var. 9 aylık prim açığım bulunuyor. Sağlık sorunlarından çalışamıyorum. Kredi ile emekli olabilir miyim? Seher AKÇA
Primleri dolmuş, yaşı tamamlanmış Bağ-Kur'lular kuruma borçlarını ödediklerinde emekli olacakları için kredi veriliyor. Eksik günleri tamamlamak için kredi şu anda verilmiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Emekliye 5 aylık zam ve fark 04 Aralık 2019 | 151 Okunma Emekliye ve eşine vergi yok 30 Kasım 2019 | 285 Okunma Asgari ücrete enflasyon ayarı 21 Kasım 2019 | 145 Okunma Anneye 2 bin 947 lira vergi kazancı 16 Kasım 2019 | 69 Okunma Esnafa 2.050 lira işsizlik maaşı 09 Kasım 2019 | 42 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar