Türkiye’nin asıl ihtiyacı nedir?

Erken seçim kararı alındıktan sonra yapılan tartışmalar siyasette seviyenin iyice düştüğünü bir defa değil, bin defa daha gösterdi. Gün içinde değil, neredeyse saatler içerisinde bazı...

Erken seçim kararı alındıktan sonra yapılan tartışmalar siyasette seviyenin iyice düştüğünü bir defa değil, bin defa daha gösterdi. Gün içinde değil, neredeyse saatler içerisinde bazı fikirlerin ve konuşmaların değiştirildiğine şahit olduk.
Siyasette seviyenin düştüğünü herkes görüyor. Ancak bunun sorumluluğunun sadece siyasetçiler olduğu da  akla gelmesin. Elbette en büyük pay onlara aittir, ama normalde siyasetle çok ilgisi olmayan ‘sade vatandaş’ların da tartışmanın seviyesini aşağılara çektiği dikkatten kaçmıyor.

Tartışmaların seyrini ve seviyesini görmek için ‘sanal âlem’de yapılan yorumlara, değerlendirmelere ve  paylaşımlara bakmak her halde yeterli olur. Bazı paylaşımları akılla, iz’anla, insafla izah etmek mümkün değil. Üstelik bahsettiğimiz paylaşımlar dünyaya iyilik örneği sunma iddiasında olanlardan da geliyor. Bir adım daha ileri gidip, insaf düsturlarına uymayan paylaşımların bazı mütedeyyin insanlardan dahi geldiği söylenebilir.

24 Haziran 2018 tarihinde hem milletvekili hem de cumhurbaşkanı seçimi yapılacak. İki seçimin bir arada olması, cumhurbaşkanı adaylarının daha fazla tartışılmasına yol açtı. Bürokrasi göre- vinden istifa edip milletvekili adayı olanlarla ilgili değerlendirmeler şimdilik gündemi meşgul etmiyor. ‘Ortak aday’lar gündeme  geldiği için tartışma iyice alevlendi. AKP’nin kurucuları arasında yer alan ve cumhurbaşkanı makamına da oturan Abdullah Gül’ün aday olma ihtimali gündeme gelince eski dostlukların düşmanlıklara dönüştüğüne de şahit olundu.

“11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül”ün “aday olmayacağını” açıkladığı 28 Nisan 2018 tarihli sözlü  açıklamasında dikkat çeken önemli bir nokta vardı. Gül, kendisi hakkında ‘arkadaşları’ tarafından sarf edilen  sözleri eleştirirken Türkiye’nin geleceği ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Seçim sürecinin ayrıştırıcı bir atmosferde geçmemesi bütün arzum. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
27 Mayıs hatırası 27 Mayıs 2018 | 152 Okunma Önce aile, hemen eğitim 13 Mayıs 2018 | 126 Okunma Filistin’e sanatla destek 06 Mayıs 2018 | 107 Okunma Türkiye’nin asıl ihtiyacı nedir? 29 Nisan 2018 | 76 Okunma Madem öyle niçin böyle? 22 Nisan 2018 | 113 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar