Tecrübeye kulak ver

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun eski Başkan Yardımcısı Günter Verheugen’in Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkeler hakkında yaptığı açıklama dikkate alınması gereken tesbitler...

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun eski Başkan Yardımcısı Günter Verheugen’in Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkeler hakkında yaptığı açıklama dikkate alınması gereken tesbitler içeriyor.
24 Eylül’de Almanya’da yapılacak genel seçimden sonra iktidara gelecek Alman hükümetine AB’deki ortaklarıyla inandırıcı ve uzun vadeli bir Türkiye politikası geliştirmesini teklif eden tecrübeli siyasetçi Verhaugen, bunun hem Türkiye hem de AB için gerekli olduğunu hatırlatmış.

“Gelecek Alman hükümetine AB’deki ortaklarıyla yeniden inanılır ve uzun vadeli bir Türkiye politikasını geliştirmesini öneriyorum” diye konuşan Verheugen, çıkış noktasının da 1999’daki Helsinki stratejisine geri dönüş olması gerektiğini kaydetmiş. 

Geçmişte AB Komisyonu’nda başkan yardımcılığı ve genişlemeden sorumlu üye olarak da görev yapan Verheugen’in tesbitleri şöyle:

“Bu, Türkiye’nin AB üyeliğinin gerçekleştirilebilecek veya gerçekleştirilemeyecek bir şey olması değil, stratejik önceliği olduğuna AB’nin şüphe bırakmaması anlamına geliyor. Türkiye için katılım koşulları diğerleriyle aynı ve bunların tamamen yerine getirilmesi gerektiği kendiliğinden anlaşılıyor.”

Türkiye’nin demokrasi ve hukuk devletine doğru gelişmesine destek verecek en iyi imkânın güvenilir bir katılım perspektifi olduğuna dikkat çeken AB Komisyonu’nun eski Başkan Yardımcısı Günter Verheugen, Türkiye’nin halihazırda bundan uzak olduğunu hatırlatmış. Zaten bunca tartışmadan sonra Türkiye’nin AB katılım perspektifinden uzak olmadığını iddia eden olur mu?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
27 Mayıs hatırası 27 Mayıs 2018 | 152 Okunma Önce aile, hemen eğitim 13 Mayıs 2018 | 126 Okunma Filistin’e sanatla destek 06 Mayıs 2018 | 107 Okunma Türkiye’nin asıl ihtiyacı nedir? 29 Nisan 2018 | 76 Okunma Madem öyle niçin böyle? 22 Nisan 2018 | 113 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar