On adım sonrası

Sıkıntılı ve zor bir dönemden geçtiğimizi herkes kabul ediyor, ama bu dönemde atılacak adımların da hak, hukuk ve adalet çerçevesinde olması gerektiğinin hatırlatılması bazılarının...

Sıkıntılı ve zor bir dönemden geçtiğimizi herkes kabul ediyor, ama bu dönemde atılacak adımların da hak, hukuk ve adalet çerçevesinde olması gerektiğinin hatırlatılması bazılarının işine gelmiyor.
Onlara göre bu dönem OHAL dönemi ve bazı ihmallerin, hukuksuzlukların ve adaletsizliklerin olması normal karşılanmalı.

Oysa bilinmelidir ki “Cenâb-ı Hakk’ın nazar-ı merhametinde hak haktır, küçüğüne büyüğüne bakılmaz. Küçük, büyük için iptal edilmez. Bir cemaatin selâmeti için, bir ferdin rızası bulunmadan, hayatı ve hakkı feda edilmez. Hamiyet namına, rızasıyla olsa, o başka meseledir.” (Mektubat, On Beşinci Mektub, s. 57)

OHAL döneminde çıkartılan Kanun Hükmündeki Kararname’lerin hukukî bakımdan sıkıntılı olduğunu uzmanlar ifade ediyor. Tabiî ki bu sıkıntılar, KHK’ların muhtevalarıyla ilgilidir. Yoksa OHAL’de, KHK da temelde anayasada yer alan bir konudur.

Hadisenin hukukî yönünü uzmanlar dile getirip Türkiye’yi idare edenleri ikaz etmeye çalışıyorlar. Ancak bakıldığında bu ikazların pek de dikkate alındığı söylenemez. Şimdilik “Biz yaptık, oldu” prensibi ile hareket ediliyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
27 Mayıs hatırası 27 Mayıs 2018 | 152 Okunma Önce aile, hemen eğitim 13 Mayıs 2018 | 126 Okunma Filistin’e sanatla destek 06 Mayıs 2018 | 107 Okunma Türkiye’nin asıl ihtiyacı nedir? 29 Nisan 2018 | 76 Okunma Madem öyle niçin böyle? 22 Nisan 2018 | 113 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar