Kim kimi yanlış anladı?

Fransız Kültür Merkezi’nin yöneticisi Sebastien de Courtois, Türkiye ve AB arasında yaşananları değerlendirirken, “AB Türkiye’yi, Türkiye de AB’yi anlamadı” demiş. Haklılık payı olan bu...

Fransız Kültür Merkezi’nin yöneticisi Sebastien de Courtois, Türkiye ve AB arasında yaşananları değerlendirirken, “AB Türkiye’yi, Türkiye de AB’yi anlamadı” demiş. Haklılık payı olan bu değerlendirme sonrası Sebastien de Courtois’a millet olarak “Sen de haklısın!” demek en iyisi.
Maalesef AB idarecileri ile Türkiye’yi idare edenler çoğu zaman farklı dilden konuşuyor. Oysa belli bir noktada anlaşabilmek için ‘ortak bir dil’ konuşmakta fayda var. İşin özünde hak, hukuk ve adalet olmalı ve bu çerçevede bütün dünya ülkeleriyle anlaşmak, uzlaşmak gerekir.

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik konusunda tarafların birbirini anlamadığını ifade eden ve “Avrupa Birliği konusu karmaşık bir konu” diyen Courtois, “Bu tartışma beni rahatsız ediyor. Her iki taraf da beklenen fedakârlığı göstermeyecek görünen o ki. Türkler, neye başvurduklarını çok iyi bilmeden yaralandılar. Avrupa ise Türkiye’yi anlama çabası içinde değil. Her iki tarafta da hata ve yanlış anlamalar var. (...)

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
27 Mayıs hatırası 27 Mayıs 2018 | 152 Okunma Önce aile, hemen eğitim 13 Mayıs 2018 | 126 Okunma Filistin’e sanatla destek 06 Mayıs 2018 | 107 Okunma Türkiye’nin asıl ihtiyacı nedir? 29 Nisan 2018 | 76 Okunma Madem öyle niçin böyle? 22 Nisan 2018 | 113 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar