İstismarın her türlüsüne karşı

Hukuk sistemindeki hatalar bir şekilde Türkiye’nin önüne geliyor ve yeni çare arayışlarına mecbur kalınıyor.Cinsel istismarla ilgili olarak gündeme gelen bir kanun maddesi haklı olarak tepki çekti. Bu madde kabul edilse de...

Hukuk sistemindeki hatalar bir şekilde Türkiye’nin önüne geliyor ve yeni çare arayışlarına mecbur kalınıyor.
Cinsel istismarla ilgili olarak gündeme gelen bir kanun maddesi haklı olarak tepki çekti. Bu madde kabul edilse de geri çekilip düzeltilse de ortada bir hadise var: İnsan fıtratına uygun kanunlar yapılması acil ihtiyaç.

Hukukî terimleri hepimizin bilmesi mümkün değil. O halde bilenlere kulak vermekte fayda var. Gündemi meşgul eden madde hakkında ikazlarda bulunanlar, daha kötü neticelerin olabileceğine dikkat çekiyorlar.

Yeni TCK’yı hazırlayan komisyon üyelerinden Prof. Dr. Adem Sözüer@AdemSozuer) sosyal medya hesabında şöyle yazdı: “Kanuna aykırı uygulamanın doğurduğu sorunun çözümü, cinsel istismar mağdurunu tecavüzcüyle evlendirip, faili affetmek değildir. Başka çözüm var. (Teklif edilen madde) Bu kanunlaşırsa 10 yetişkin 15’ten küçük kıza cinsel istismarda bulunur, çocuk rızam vardı dedirtilip biriyle evlendirilirse hepsi affediliyor.”

İktidara yakınlığı ile bilinen Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) de yaptığı açıklamada “Tasarının, en önemli çıkmazlarından biri cebir, tehdit ve iradeyi etkileyen hususların tesbitinin son derece zor olduğudur” denilmiş.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
27 Mayıs hatırası 27 Mayıs 2018 | 152 Okunma Önce aile, hemen eğitim 13 Mayıs 2018 | 126 Okunma Filistin’e sanatla destek 06 Mayıs 2018 | 107 Okunma Türkiye’nin asıl ihtiyacı nedir? 29 Nisan 2018 | 76 Okunma Madem öyle niçin böyle? 22 Nisan 2018 | 113 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar