İmandan sonra namaz...

Kendi ifadeleriyle Risale-i Nur üzerinde “eleştirel bir okumayı” deneyen bazı isimler Bediüzzaman Said Nursî Hazretlerinin “Kâinatta en yüksek hakikat imandır, imandan sonra namazdır” şeklinde özetlenebilecek...

Kendi ifadeleriyle Risale-i Nur üzerinde “eleştirel bir okumayı” deneyen bazı isimler Bediüzzaman Said Nursî Hazretlerinin “Kâinatta en yüksek hakikat imandır, imandan sonra namazdır” şeklinde özetlenebilecek tesbitlerine itiraz etmişler.

Öncelikle ifade etmek gerekir ki bu mesele ehliyet isteyen bir meseledir. Dolayısı ile bunu başta ilahiyatçılar olmak üzere konunun uzmanları yapmalıdır. Ancak şunu ifade edebiliriz ki hadislerde “dinin direği” olarak tarif edilen namazı “imandan sonra ikinci önemli mesele” olarak saymak tam isabet olarak görülmelidir.

Aynı konu üzerinde itirazlar sıralayan kişiler, Risale-i Nur eserlerinde yer alan bazı ifadelerin birbiriyle örtüşmediğini iddia etmiş. Oysa “Bir söz nerede söylenmiş, hangi makamda söylenmiş?” gibi temel kaideler göz önünde bulundurulmadan değerlendirilebilir mi?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
27 Mayıs hatırası 27 Mayıs 2018 | 152 Okunma Önce aile, hemen eğitim 13 Mayıs 2018 | 126 Okunma Filistin’e sanatla destek 06 Mayıs 2018 | 107 Okunma Türkiye’nin asıl ihtiyacı nedir? 29 Nisan 2018 | 76 Okunma Madem öyle niçin böyle? 22 Nisan 2018 | 113 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar