Hak, hukuk, adalet

TÜRK Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erol Bilecik, idarecilerin dikkate alması gereken önemli hatırlatmalarda bulunmuş.Gerçi bu tesbitleri geçmiş dönemde idarecilerimiz de ifade...

TÜRK Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erol Bilecik, idarecilerin dikkate alması gereken önemli hatırlatmalarda bulunmuş.
Gerçi bu tesbitleri geçmiş dönemde idarecilerimiz de ifade etmişti, ancak gelinen noktada eski sözler unutulmuş gibi duruyor. TÜSİAD Başkanı Bilecik’in bilinenleri tekraren hatırlatmış olmasının Türkiye’nin menfaatine olduğunu görmek lâzım.

Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) tarafından düzenlenen “72. Ege Toplantısı”nda konuşan Bilecik, öncelikle referandum sonrasında yaşanan tartışmalara dikkat çekmiş. Türkiye’nin seçim karnesinin bozulduğunu hatırlatan Bilecik, şöyle demiş: “Seçim güvenliği, işleyen bir demokrasinin olmazsa olmaz bir koşuludur. Türkiye’nin bu alanda son dönemde sahip olduğu karnenin değişmemesi gerekiyordu. 1946’dan bu yana kimsenin Türkiye’yi eleştirmesi söz konusu değildi. YSK’ya veya buna benzer kurumlara itirazlar olabilirdi. Ama bu konuda karnemiz son derece iyiydi, tarihimizin en önemli seçimlerinden birinin zedelenmesi maalesef üzücü oldu. Üzerinde oluşan şüphe, seçim sonuçlarından bile önemli olacak. Maalesef böyle bir mirasa sahip olduk.” (AA, 21 Nisan 2017)

Yargı erkinin bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusunda düzenlemelerin acilen devreye alınması gerektiğini tekrarlayan TÜSİAD Başkanı Bilecik, “Onun tarafsızlığını ortadan kaldıracak şüpheler sonlandırılmalıdır. Adil yargılama ve ifade özgürlüğü başta olmak üzere pek çok hak genişletilmeli” ifadelerini kullanmış.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
27 Mayıs hatırası 27 Mayıs 2018 | 152 Okunma Önce aile, hemen eğitim 13 Mayıs 2018 | 126 Okunma Filistin’e sanatla destek 06 Mayıs 2018 | 107 Okunma Türkiye’nin asıl ihtiyacı nedir? 29 Nisan 2018 | 76 Okunma Madem öyle niçin böyle? 22 Nisan 2018 | 113 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar