Eyvah ki eyvah!

Temeli sağlam olmayan bir binanın ayakta kalması mümkün müdür?Ya da sağlam olsa da o temeller dinamitleniyorsa, yıkılmak için her türlü hile ve desise yapılıyorsa o binada rahatça oturmak, ‘İşler...

Temeli sağlam olmayan bir binanın ayakta kalması mümkün müdür?
Ya da sağlam olsa da o temeller dinamitleniyorsa, yıkılmak için her türlü hile ve desise yapılıyorsa o binada rahatça oturmak, ‘İşler yolunda’ demek, temelleri yıkanlara itiraz etmemek, seyirci kalmak mümkün müdür?

Şu an yaşananlar biraz da buna benziyor. Milletimizi ayakta tutan maneviyat temelleri dinamitlenmeye çalışılıyor. Bunu yapanlar da ekseriyetle dost kisvesine bürünmüşler. Dolayısıyla daha fazla zarar verme ihtimali var.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İlahiyat Fakültesi tarafından Samsun’da düzenlenen “İlim ve Ahlâk Zemininde İslâmı Anlamak” konulu bir konferans düzenlenmiş ve temelleri sarsan bazı dertler dile getirilmiş. 

Programın açılışında konuşan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, “Bir Müslümanın en temel özelliği güvenilir olmasıdır. Kendisine güvenilen, emin olunan insan olmayı başarabildiğimiz takdirde belki de en önemli şeyi başarmış olacağız. Bunu göz ardı etmeden yürüyebildiğimiz takdirde Allah’ın bize emrettiklerini gerçekleştirmiş olacağız diye düşünüyorum” demek suretiyle günümüzde en çok ihtiyaç duyulan ‘güven’e dikkat çekmiş.

‘Güven’ üzerinde ne kadar durulsa yeridir. Hatırlanacağı üzere Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (asm) en önemli hususiyetlerinden biri de “Güvenilir Muhammed (asm)” olmasıdır. O kadar ki düşmanları dahi ona bu noktada itimat etmiş, tebliğ ettiği İslâmı iman etmeseler de ona güvenmeye devam etmişler. 

Aynı toplantıda konuşan Diyanet İşleri eski Başkanlarından Prof. Dr. Ali Bardakoğlu da cemiyetteki başka bir yaraya dikkat çekip şöyle demiş: “Geçenlerde bir hocamız alan araştırması yaptı ve bir soruya çok canım sıkıldı. Soru şuydu: ‘Dindar olmak ahlâklı olmayı gerektirir mi?’ Cevap verenlerin yüzde 80’i ‘hayır, gerektirmez’ cevabını verdi. (...) Bu vahimdir. Bu soruya bir Müslüman ülkede ‘hayır efendim, bir insan dindarsa

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
27 Mayıs hatırası 27 Mayıs 2018 | 152 Okunma Önce aile, hemen eğitim 13 Mayıs 2018 | 126 Okunma Filistin’e sanatla destek 06 Mayıs 2018 | 107 Okunma Türkiye’nin asıl ihtiyacı nedir? 29 Nisan 2018 | 76 Okunma Madem öyle niçin böyle? 22 Nisan 2018 | 113 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar