“Biz Anadoluyuz”

Bazı komşu şehirler arasında birbirini çekememe, futbol rekabeti ve ekonomik yatırımları kapma yarışı yaşanır.Aslında bu çekişmeler fındık kabuğunu dahi doldurmayan meselelerdir. Değil...

Bazı komşu şehirler arasında birbirini çekememe, futbol rekabeti ve ekonomik yatırımları kapma yarışı yaşanır.
Aslında bu çekişmeler fındık kabuğunu dahi doldurmayan meselelerdir. Değil komşu şehirler arasında, birbirine çok uzak dahi olsalarher şehir arasında dostluk, kardeşlik ve muhabbetin temin edilmesi için herkesin, hepimizingayret sarfetmesi gerekir.

Şehirler arasında kardeşlik temin edildiği ölçüde bu Türkiye geneline de yansır ve bütün ülke baştan sona kardeşlik ve muhabbet havası yaşayabilir.

İçişleri Bakanlığı “Biz Anadoluyuz” adıyla yeni bir proje başlatmış ve şehirler arasında kardeşlik bağlarını kuvvetlendirmeye niyetlenmiş. Antalya da bu projeye katılmış ve proje çerçevesinde Şırnak ve Bitlis’ten 2.750 öğrencinin ağırlanmasına karar verilmiş. İçişleri Bakanlığı’nca başlatılan proje çerçevesinde, valilikte düzenlenen Antalya İl Yürütme Kurulu Toplantısı’nda konuşan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, şöyle demiş:

“Biz Anadoluyuz projesiyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 21 ilde 15 yaş ve altı, maddî durumu yetersiz, daha önce il dışına çıkmamış, terör mağduru aile mensupları ile şehit ve gazi yakını çocuklarımız öncelikli olmak üzere 50 bin öğrencimizin, ülkemizin 23 farklı şehrini ziyareti hedeleniyor. İller arasında kardeşlik köprüsü oluşturmak ve birlik, beraberlik ruhunun da Antalya olarak Şırnak’tan bin 250, Bitlis’ten bin 500 olmak üzere 2 bin 750 çocuğumuzu kentimizde ağırlayacağız. Öğretmenler ve diğer misafirlerle bu sayı 3 bini bulur. Bize gelecek olan 3 bin kişiyi sadece otelcilikle ilgili değil, sivil toplumun kendileriyle ilgilenmesini istiyoruz. Çocuklarımızın akranlarıyla ortak projelerde bulunmalarını, toplumun önde gelen simalarıyla sanatçı, sporcularla buluşturmayı da amaçlıyoruz. Çocuklarımızın ilgisini çeken spor, sanat, deniz benzeri mekânları gezdirip, hem çocukların bulunduğu ortamdan uzaklaştırmak hem de terörle yapılan büyük silâhlı mücadelenin bu silâhsız kısmında toplumda eğer bölgeler arası bir ön yargı varsa, ön yargıları giderip çözüme katkıda bulunması için bu projeyi yapacağız.”

Vali Karaloğlu, projenin terörle mücadelenin sivil boyutu kapsamında değerlendirilebileceğini, bu anlamda önemli olduğunu da hatırlatmış. (AA, 21 Eylül 2017)

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
27 Mayıs hatırası 27 Mayıs 2018 | 152 Okunma Önce aile, hemen eğitim 13 Mayıs 2018 | 126 Okunma Filistin’e sanatla destek 06 Mayıs 2018 | 107 Okunma Türkiye’nin asıl ihtiyacı nedir? 29 Nisan 2018 | 76 Okunma Madem öyle niçin böyle? 22 Nisan 2018 | 113 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar