Bahtiyar insanlar

Başta Avrupa olmak üzere bütün dünyada insanların İslâm’dan ve Müslümanlar’dan korkması ve ürkmesi için çok sinsi faaliyetler yapıldığını bilmeyen yok.Bu korkuyu yayanların...

Başta Avrupa olmak üzere bütün dünyada insanların İslâm’dan ve Müslümanlar’dan korkması ve ürkmesi için çok sinsi faaliyetler yapıldığını bilmeyen yok.
Bu korkuyu yayanların maksadı insanların İslâmı doğru bir şekilde tanımalarına engel olmak istemeleridir. Biliyor ki insanlar İslâm’ı doğru şekilde tanımış olsa büyük ölçüde Müslüman olup İslâma teslim olacaklar.

İslâm’ı bilmeyenlerin Müslümanlar’a ve onların ibadet yerleri olan camilere saldırmaları da bir neticedir. Çünkü insan bilmediği şeye düşman olur. 

Bu düşmanlığı ortadan kaldırmanın yolu da İslâm’ı bütün insanlara doğru bir şekilde bildirmek, tanıtmak. Tabiî ki bu da sözden ziyade fiillerle, bizzat göstererek, yaşayarak mümkün olur.

Almanya’da meydana gelen cami saldırıları hakkında açıklama yapan bazı Almanlar, şiddetin asla bir çözümün parçası olmayacağını ifade ederek, camileri hedef alan saldırıları kınamışlar. Meselâ, eğitim bilimci Valeria Aebert, “Kim kime karşı suç işliyorsa hepsini kınıyorum. Birlikte açık, barışçıl bir diyalog ortamında konuşarak, meseleler üzerinde bir anlaşmaya varmak çok önemli” demiş. (AA, 15 Mart 2018)

Dinî bilgiler konusunda uzman olan Dr. Werner Höbsch ise “Şiddet asla çatışmaların çözümü olamaz, ancak diyalog çözüm olur. Bundan dolayı camileri ve insanları hedef alan bütün eylemler kınanması gerekir” tesbitinde bulunmuş.

Almanya’nın Brühl şehrinde yaşayan Winfried Müller ise insanların diyalog ve barış arayışı içinde olması gerektiğini hatırlatıp, “Bu değerlerin saldırıya uğradığı yerde birlikte yan yana durarak barışı korumamız gerekir. Bütün imkânsızlıklara rağmen doğru araçlarla yol aldığımız zaman, gerçek hedef olan ‘barış ve merhamet’ mutlaka kazanacaktır” ifadelerini kullanmış. 

Aynı konu hakkında Berlin’deki Federal Basın Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Almanya 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
27 Mayıs hatırası 27 Mayıs 2018 | 152 Okunma Önce aile, hemen eğitim 13 Mayıs 2018 | 126 Okunma Filistin’e sanatla destek 06 Mayıs 2018 | 107 Okunma Türkiye’nin asıl ihtiyacı nedir? 29 Nisan 2018 | 76 Okunma Madem öyle niçin böyle? 22 Nisan 2018 | 113 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar