Adalet sistemindeki kriz

Anayasa Mahkemesi’nin bazı dâvâlarda “hak ihlâli” kararı vermesine rağmen ağır ceza mahkemeleri tarafından bu kararların dikkate alınmaması dünya basınında da tartışma konusu...

Anayasa Mahkemesi’nin bazı dâvâlarda “hak ihlâli” kararı vermesine rağmen ağır ceza mahkemeleri tarafından bu kararların dikkate alınmaması dünya basınında da tartışma konusu oldu.

Umumî kanaat, bu tartışmaların Türkiye’deki yargı krizinin büyümesine yol açacağı yönünde gelişiyor.

Fransa’nın Le Monde gazetesi şu yoruma yer vermiş: “Kesin olan şu ki, ülkenin en yüksek mercii tarafından verilen kararın alt mahkemelerce uygulanmaması yargı kurumunun meşrûiyetini kaybettiğini ortaya koydu.”

İngiliz Financial Times gazetesi de “Hukukçulara göre karar Strazburg’a (AİHM’e) sayısız başvurulara sebep olacak” ifadelerini kullanmış. Reuters Ajansı ise Anayasa Mahkemesi kararının alt mahkemelerce uygulanmamasının “Türkiye’de basın özgürlüğü ve yargı bağımsızlığı konusundaki endişeleri daha da arttırabileceği”ni ifade etmiş.

“Avrupa’dan ya da dünyadan bize ne? Bu beyanlar bizi bağlamaz, bizi ilgilendirmez” diyebilir miyiz? Söylense bile bu tavır Türkiye ve dünya gerçekleriyle örtüşür mü?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
27 Mayıs hatırası 27 Mayıs 2018 | 152 Okunma Önce aile, hemen eğitim 13 Mayıs 2018 | 126 Okunma Filistin’e sanatla destek 06 Mayıs 2018 | 107 Okunma Türkiye’nin asıl ihtiyacı nedir? 29 Nisan 2018 | 76 Okunma Madem öyle niçin böyle? 22 Nisan 2018 | 113 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar