Tecdide duyulan ihtiyaç ve Âlimler Birliği

İslam dini içinde Tecdid diye bir kavramımız vardır, yenileme demek. Yenileme ama eskidiği için tamir edip düzeltme, şeklini değiştirme, çağa uydurma, yani reforme etme değil, aslını, ilk halini yeniden ortaya koyma demek.

Küllenmiş ya da paslanmış bir şey düşünün, bu hal o şeyin ilk görüntüsünü örter, hatta çirkin gösterir. İşte onu ilk halinde gösterme.

İslam’ın üzerine arız olan küller ya da paslar, yabancı düşünceler, yanlış kişisel kanaatler ve yerleşmiş uygulamalar olabilir. Bunların bir kısmını da onun üzerine başkaları kasten ve onu çirkin göstermek için atmış ve bulaştırmış olabilir, bir kısmı uzun süre uygulanmamaktan kaynaklanan oksitlenme gibi bir şey olabilir.

Her halükârda bu kir ve pasların silinip atılması ve İslam’ın asli safiyetiyle yeniden ortaya konulmasına işte tecdid denir.

Tecdid düşüncesinin dayanağı, bilindiği gibi Resulüllah’ın şu anlamdaki hadisi şerifleridir. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Diyanet faize fetva mı verdi? 17 Ocak 2020 | 508 Okunma Tecdide duyulan ihtiyaç ve Âlimler Birliği 12 Ocak 2020 | 172 Okunma Şii, sana kardeşim diyebilir miyim? 10 Ocak 2020 | 519 Okunma Nesih ve tarihsellikle, hükmün şartlara bağlı olması arasındaki farkı gösteren ilginç bir ayeti kerime 05 Ocak 2020 | 286 Okunma Nasıl adam oluruz? 03 Ocak 2020 | 238 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar