Diyanet faize fetva mı verdi?

Günümüzün vahşi kapitalizminin dışında hiçbir sistem, ilk çağ filozoflarından beri hiçbir aklı başında düşünür faizi insani görmemiştir. Çünkü faiz haksız kazançtır ve özelikle de yoksulların sömürülmesidir.

Bunu daha önce bir miktar yazmıştım. Burada üzerinde duracağım husus, TOKİ’nin düşük gelirliye ev edindirme kampanyası üzerine Din İşleri Yüksek Kurulu’nun verdiği ve tartışmalara sebep olan son fetvasıdır. Bu konuda düşüncemi bildirip ayrıca asıl derdimizden söz edeceğim.

Öncü şunu söyleyeyim. Bendeniz Diyaneti ya da Kurulu tezkiye makamı değilim. Hele de akreditasyonumun iptal edildiği bir dönemde. Ama bu kurulda görev yapan on altı kişinin kahir ekseriyetini tanıyorum. Gerek ilmi açıdan gerek dini duyarlıkları itibariyle her biri, ortalığı karıştıran sosyal medya hocalarının çoğundan daha yetkilidirler. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gayb ve Şehadet ya da iman ve bilim 28 Şubat 2020 | 165 Okunma Allah’ın orduları kimden yana? 24 Şubat 2020 | 281 Okunma İslami hareketleri dış güçlerle açıklayanlar milleti yok sayanlardır 23 Şubat 2020 | 332 Okunma Şu virüsün yaptığına bakın 21 Şubat 2020 | 216 Okunma Depremin hasarını dindirmede farklı oluşumlar kurulabilir mi? 16 Şubat 2020 | 105 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar