Müstemleke medyasının Theresa May şoku

İngiltere Başbakanı Theresa May Türkiye'ye geldi.Donald Trump'la görüştükten sonra ayağının tozuyla Türkiye'yi ziyaret eden May, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile...

İngiltere Başbakanı Theresa May Türkiye'ye geldi.
Donald Trump'la görüştükten sonra ayağının tozuyla Türkiye'yi ziyaret eden May, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile görüştü.
Görüşmelerde iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik hususlar ele alındı.
Ticari ilişkilerden terörle mücadeleye, mülteci sorunundan Suriye krizinin siyasi çözümüne kadar birçok konu görüşüldü.
Malum, yeni dönem dünya siyasetinde ülkeler arası ikili ilişkiler ve anlaşmalar geçmişten çok daha önemli hale gelecek.
Uluslararası kuruluşların etkinlikleri zayıflayacak.
Trump'ın ilk iş gününde Trans-Pasifik Ticaret Ortaklığı'ndan çekilmesi tesadüf değil.
Avrupa Birliği de, Birleşmiş Milletler de, NATO da, Dünya Ticaret Örgütü de, Uluslararası Para Fonu da, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları da zemin kaybedecek.
Türkiye'nin de bu yeni dönemde doğudan batıya, güneyden kuzeye farklı ülkelerle ikili ilişkilerini geliştirmesi, özellikle ticaret hacmini artırması gerekiyor.
Dünkü ziyaretin bu çerçevede değerlendirilmesi, Türkiye- İngiltere ilişkilerinin bu çerçevede derinleştirilmesi ile ilgili projeler geliştirilmesi gerekiyor.

***
Gelin görün ki müstemleke medyası için bunu idrak etmek hiç de kolay değil. Zira kahrolası alışkanlıklarını terk etmeleri, millileşmeleri ve yerlileşmeleri icap ediyor.
Her şeyden önce kendi ülkelerinin menfaatlerini düşünmeleri gerekiyor. Yapamıyorlar.
Kendi ülkelerini muhataplarıyla denk görmeleri gerekiyor. Göremiyorlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Başkan Erdoğan’ın Afrika ziyareti 25 Temmuz 2018 | 7.633 Okunma Bu zulüm düzeni yıkılacak elbet 23 Temmuz 2018 | 5.795 Okunma İsrail’in tehlikeli oyunu 21 Temmuz 2018 | 4.674 Okunma Kendi sesimize kulak verelim, dış seslere değil 19 Temmuz 2018 | 4.759 Okunma Hesaplaşmamız sürmeli 18 Temmuz 2018 | 6.239 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar