Yoksulluk dibe vurdu

Tasavvufi hayat ve mistik düşüncede "Bir lokma ve bir hırka" anlayışı, mal hırsına, dünya cazibesine kapılmamayı ifade eder. Hırka anlayışı aynı zamanda barınacak bir yeri de içerir. Yeter...

Tasavvufi hayat ve mistik düşüncede "Bir lokma ve bir hırka" anlayışı, mal hırsına, dünya cazibesine kapılmamayı ifade eder. Hırka anlayışı aynı zamanda barınacak bir yeri de içerir. Yeter dediğine göre, bu yeterden bunları bulmanın zor olmadığı anlamı çıkar.
Pandemi nedeni ile işten ücretsiz izne çıkarılanlara işsizlik fonundan ayda 1420 lira veriliyor. Lokmaya mı yeter? Hırkaya mı yeter?
Öte yandan devlet enflasyon yoluyla, işçi ve memurdan gizli vergi alıyor.
2020 yıllık TÜFE oranı yüzde 14.60'ı buldu. Yıllık Gıda Enflasyonu ise yüzde 20,61 oldu. Enflasyon düşük çıksın diye, TÜİK'in harcama sepeti içinde daha önce yüzde 26 oranında olan gıdanın payını yüzde 22,77'ye düşürdü. 2020 yılında  TÜFE oranı yüzde 14,60 oldu ve bunun içinde de gıdanın katkısı 3,3 yüzdelik puandır.
Gıdanın İşçi ve memurun harcama sepeti içindeki payı ise yüze 45'tir. TÜİK harcama sepetini değiştirerek ve gıda dışındaki maddelerin düşen oranına paralel enflasyona katkı paylarının da düşeceği varsayımı ile, yeniden hesaplarsak, 2020 TÜFE oranı 3 yüzdelik puan daha fazladır. Yani işçi ve memurun enflasyonu 17,6'dır. Eğer siz 14.60 üstünden enflasyon düzeltmesi yaparsanız, işçi ve memurdan devlet olarak gizli vergi almış olursunuz. Üstelik bunu yıllardır yaparsanız, İşçi ve memurun satın alma gücü elbette bir lokma bulamayacak kadar düşer. 
Dahası, yüksek enflasyon beklentisi varsa iktisadi ajanlar koruma içgüdüsü ile hareket eder. Aksak rekabet ve oligopol piyasa yapıları olduğu için, üretici malını maliyet üstünde fiyatla toptancıya ve perakendeciye satıyor. Perakendeci de enflasyondan korunmak için fiyatı enflasyonun üstünde artırıyor. İşçinin ve memurun elinde böyle bir imkan yok. Bu dengeleri sağlayacak et balık gibi kamu kurumları da özelleştirildi. O zaman enflasyon her zaman işçi ve memurun sırtında patladı demektir.
2020 Ekim ayı fiili işsiz sayısı; 8 milyon 353 bindir. Fiili işsizlik oranı yüzde 23,6'dır. Yani dört kişiden biri işsizdir....

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hükümet ekonomiyi yönetemiyor 04 Şubat 2021 | 252 Okunma Faiz zor düzeltir çok kolay bozar! 03 Şubat 2021 | 490 Okunma İktidar kümesteki kazları yoluyor 02 Şubat 2021 | 571 Okunma Cari açık ülkeye kan kaybettirdi!.. 31 Ocak 2021 | 179 Okunma Gıda fiyatlarında iktidarın yanlışları 29 Ocak 2021 | 332 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar