TL neden bu kadar oynak?

Dolar kurundaki aşırı oynaklık  herkesi ilgilendiriyor.Dövizi bir finansal yatırım aracı olarak kullananlar  için,  sermaye piyasasında olduğu gibi kur hareketlerini tahmin etmek önemlidir.

Amaç dövize yatırım yapanların reel getirisini en yüksekte tutmaktır. Finans analizcileri bu işi yapıyor.

Kur hareketlerini kısa dönemde , dışarıda ve içerde siyasi sosyal ve ekonomik gelişmelere göre tahmin etmek, analiz etmek mümkün olabilir. Ancak , bu noktada iki yanlış var…

Bir… Dövizin bir finansal yatırım aracı olması , ekonomideki kırılganlığın bir sonucudur. Normalde işleyen bir piyasada  döviz bir  yatırım aracı değil, bir ödeme aracıdır.

İkincisi, döviz kurlarında değişme , bazılarını kar sağlayabilir ve fakat aynı zamanda spekülatif bir piyasa yaratıyor, birileri dövizden kazanıyor ve fakat ekonomide kırılganlığı artırdığı için ve spekülatif  piyasa yaratığı için toplum kaybediyor. Enflasyonun artmasına , dış borç riskinin yükselmesine neden oluyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Eğitime miyobi bakıyoruz 03 Temmuz 2020 | 72 Okunma Avrupa'dan kazanıp Rusya ve Çin'e veriyoruz 02 Temmuz 2020 | 260 Okunma Nüfus planlaması ve yoksulluk 01 Temmuz 2020 | 137 Okunma Bankalarda risk var mı? 30 Haziran 2020 | 292 Okunma Dünya dış borç yapılandırmasına gitmek zorundadır 28 Haziran 2020 | 112 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar