TL neden bu kadar oynak?

Dolar kurundaki aşırı oynaklık  herkesi ilgilendiriyor.Dövizi bir finansal yatırım aracı olarak kullananlar  için,  sermaye piyasasında olduğu gibi kur hareketlerini tahmin etmek önemlidir.

Amaç dövize yatırım yapanların reel getirisini en yüksekte tutmaktır. Finans analizcileri bu işi yapıyor.

Kur hareketlerini kısa dönemde , dışarıda ve içerde siyasi sosyal ve ekonomik gelişmelere göre tahmin etmek, analiz etmek mümkün olabilir. Ancak , bu noktada iki yanlış var…

Bir… Dövizin bir finansal yatırım aracı olması , ekonomideki kırılganlığın bir sonucudur. Normalde işleyen bir piyasada  döviz bir  yatırım aracı değil, bir ödeme aracıdır.

İkincisi, döviz kurlarında değişme , bazılarını kar sağlayabilir ve fakat aynı zamanda spekülatif bir piyasa yaratıyor, birileri dövizden kazanıyor ve fakat ekonomide kırılganlığı artırdığı için ve spekülatif  piyasa yaratığı için toplum kaybediyor. Enflasyonun artmasına , dış borç riskinin yükselmesine neden oluyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İşsizlik analizi 17 Temmuz 2019 | 37 Okunma Rezervler neden önemli? 16 Temmuz 2019 | 193 Okunma Ne kadar demokrasi o kadar kalkınma... 14 Temmuz 2019 | 129 Okunma İdari reform 12 Temmuz 2019 | 84 Okunma Finansal yatırımlara spekülasyon hakim! 11 Temmuz 2019 | 60 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar