Sömürünün dünü ve bu günü

İnsanlık tarihinin; savaşlarla ve işgallerle din sömürüsü ve insan istismarları ile geçen karanlık sayfaları, insani değerlerin yer aldığı aydınlık sayfalarından çok daha kalındır.

Savaşların, işgallerin, dominyonların ve istismarların tek hedefi vardı; Ganimet alarak ve vergi toplayarak toplumlar, krallar-imparatorları zenginleştirmek.  Orta Çağ'da  papa endüljanslar -cennetin tapuları-nı çıkardı ve sattı. Kiliseler devletlere faizle borç para veriyordu. Bir çok kral, imparator ve padişah dini maddi çıkar için kullandı. Hangi din olursa olsun bazıları kölelik cariyelik gibi yollarla diğer insanları sömürdü. 

Günümüzde bu sömürünün şekli değişti. İşgallere gerek kalmadı. Dış ekonomik ilişkiler yoluyla daha yüksek bir sömürü düzeni kuruldu. Bu düzende cari işlemlerde açık verenler kaybediyor… yoksullaşıyor… Fazla verenler kazanıyor… Zenginleşiyor. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Osmanlı laik olsaydı yinede dağılırmıydı? 22 Ocak 2021 | 359 Okunma Gıda güvenliği ve beslenme... 21 Ocak 2021 | 97 Okunma Yarınlarımızı da bugünden tükettik 20 Ocak 2021 | 129 Okunma Çözüm; erken seçim ve IMF 19 Ocak 2021 | 2.432 Okunma Cari açık veren ülkeler fakirleşti 17 Ocak 2021 | 118 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar