Siyasi iktidar KOBİ'lerin kimyasını bozdu

Önceki günkü Resmî Gazete'de, iki yıl ve daha öncesinden beri faaliyette bulunan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler'e (KOBİ) devlet destekli ticari alacak sigortası yapılacağı yayınlandı....

Önceki günkü Resmî Gazete'de, iki yıl ve daha öncesinden beri faaliyette bulunan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler'e (KOBİ) devlet destekli ticari alacak sigortası yapılacağı yayınlandı. KOBİ'lerin alacakları vadeli satış cirolarına ve alıcıların risk durumuna göre tespit edilecek. Net prim ve azami teminat tutarının hesabında da ciro esas alınacak.

KOBİ'ler kalkınmada önemli aktörlerdir. Her ülkede KOBİ'lere destek veriliyor. Ancak belirli amaçlar için veriliyor. Söz gelimi yatırım, ihracat amacıyla veriliyor. Bizde ise her seçim öncesi ve hiçbir kalkınma kriteri gözetilmeden tüm KOBİ'lere farklı şekillerde destek veriliyor.

Şimdi hükümet KOBİ'lere devlet destekli ticari alacak sigortası imkânı yaratmakla. Ticari alacak sigortasından yararlanma imkânı  olmayan tüm özel sektöre karşı haksız rekabet yaratmış oluyor. Yalnızca seçim hesabı içinde, popülizm yaparak piyasa düzenini bozmuş oluyor.

24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerinden önce de KOBİ'lere ve esnafa bol keseden ve KGF(Kredi Garanti Fonu) destekli kredi dağıtıldı. O kadar ki vergi borcu olanlara bile mevzuatı ona göre düzenleyerek kredi dağıttılar.

Bu kredilerin adı ne olursa olsun, yatırıma gitmediği toplam yatırımlardaki gerilemeden anlaşılıyor. Dahası Türkiye de hukuki, demokratik ve siyasi yatırım altyapısı olmadığı için yatırım yapma eğilimi de düşüktür. Bunun içindir ki KOBİ'lerde dönmeyen krediler diğer kredilere göre daha yüksektir.

BDDK Eylül 2018 raporuna göre banka kredilerinde en fazla takibe düşen krediler, KOBİ kredileridir. Ticari kredilerde dönmeyen kredi oranı yüzde 3 iken KOBİ kredilerinde yüzde 5.2'dir. Yine takipteki kredilerin yüzde 42'si KOBİ kredileridir. (Aşağıdaki tablo.)

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
2021 demokrasinin yeşerdiği yıl olsun 01 Ocak 2021 | 31 Okunma Yeni yıla zengin ve fakir girenler 31 Aralık 2020 | 116 Okunma 2021 için umut var mı? 30 Aralık 2020 | 233 Okunma Asgari ücret kararında işçinin adı yok 29 Aralık 2020 | 150 Okunma İstikrar yolu çözümsüz değil 27 Aralık 2020 | 135 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar