Piyasa ile inatlaşmak çöküşe götürüyor!..

Yeni ekonomi programı açıklandı. Programda ekonomi gündeminin ilk sorunu, kur artışları ile ilgili iktisadi ajanları tatmin edecek bir cevap yok. Tersine piyasaya meydan okuma var...

Yeni ekonomi programı açıklandı. Programda ekonomi gündeminin ilk sorunu, kur artışları ile ilgili iktisadi ajanları tatmin edecek bir cevap yok. Tersine piyasaya meydan okuma var;  Bakan; ''Yeni Ekonomi Programı'nın bu yılki ana temalarını; 'Yeni Dengelenme', 'Yeni Normal' ve 'Yeni Ekonomi' olarak belirledik. Her bir maddeyi ayrı bir meydan okuma olarak gördüğümüzü anlatacağım.'' diyor.

Döviz konusunda ise , "Kur geçişkenliğini azaltacak tedbirler kapsamında yerlileştirme programları, TL bazlı alım garantili kontratlar artırılarak devam edecek" diyor.

Bu açıklananları yalnızca iyi niyet olarak görebiliriz. Ancak bu günkü sorunlara ve özellikle acil hale gelen kur sorununa çözüm getirmez.

Eğer Hükümet Merkez Bankası'na müdahale etmeseydi, Merkez Bankası gösterge faizini yüzde 15'e çıkarırdı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Faiz-kur-enflasyon çıkmazı 23 Ekim 2020 | 311 Okunma Kalkınmanın altyapısı hukuk ve demokrasidir 22 Ekim 2020 | 51 Okunma Orta gelir tuzağı ve yoksulluk 21 Ekim 2020 | 223 Okunma Kur lobisi bellidir 20 Ekim 2020 | 279 Okunma Devlet bütçesi kime çalışıyor? 18 Ekim 2020 | 208 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar