Operasyonun ekonomik riskleri

Suriye de, güvenli bölge operasyonunun ekonomiye maliyeti ve etkileri nasıl olur? Bu konuda yazmaya dilim varmıyor. Çünkü, insan hayatı ve ülke güvenliği ekonomik kalıplara sığmaz… İçinde insan hayatı...

Suriye de, güvenli bölge operasyonunun ekonomiye maliyeti ve etkileri nasıl olur? Bu konuda yazmaya dilim varmıyor. Çünkü, insan hayatı ve ülke güvenliği ekonomik kalıplara sığmaz… İçinde insan hayatı varsa, ekonomik hesap yapılmaz. Bununla birlikte hayatın olağan akışına uygun olarak bu soru sürekli olarak kamuoyunun gündeminde oluyor.

Bu gibi operasyonlar her zaman ve her ülkede piyasayı ve ekonomiyi etkiler. Bizde ise kırılganlık yüksek olduğu için daha fazla etkiliyor.

Operasyon açıklandıktan sonra, pazartesi ile salı günü arasında, Türkiye'nin yurt dışında beş yıllık tahvillerinin temerrüt risk pirimi, 362,42 baz puandan 385,75 baz puana çıktı. BİST 100 endeksi 0.4 oranında düştü, dolar kuru da yüzde 1.4 oranında arttı.

Ekonomide kırılganlığa ve Trump'ın tehditkar twitine rağmen piyasada olağanüstü bir değişme olmadı. Zira artık piyasalar Trump'ın bu tür tehditlerini kanıksadı… Bu tehditleri ister pozitif, ister negatif çizgide olsun  güvenmiyor, dikkate almıyor.

Bundan sonra risk olur mu? Operasyon bölgesinde söz sahibi devletlerin tutumuna bağlı olarak değişir.

1. Türkiye'nin yumuşak karnı döviz kurlarıdır. Operasyonda aksamalar olursa doğrudan kurlar etkilenir. İçeride döviz talebi artar. Bu talepte bağımsız olarak döviz kurlarını etkiler.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Örtülü faiz fren olur mu? 13 Ağustos 2020 | 341 Okunma Faiz-kur kısır döngüsü 12 Ağustos 2020 | 309 Okunma Umutsuz işsizler ordusu 11 Ağustos 2020 | 83 Okunma Kur artışı vatandaşa nasıl yansıyacak? 09 Ağustos 2020 | 909 Okunma Döviz cephesi iç açıcı değil 07 Ağustos 2020 | 814 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar