Krizde devlet batmaz, insanlar sürünür

Döviz riski kritik bir eşiktedir. Bundan sonra sermayeyi ve piyasayı ikna edecek adımlar atılmazsa, bu eşikten dönüş yok gibi görünüyor. Bu dediklerim bir tahmin değil, resmi istatistiklerin gösterdikleri ile yurt içinde...

Döviz riski kritik bir eşiktedir. Bundan sonra sermayeyi ve piyasayı ikna edecek adımlar atılmazsa, bu eşikten dönüş yok gibi görünüyor. Bu dediklerim bir tahmin değil, resmi istatistiklerin gösterdikleri ile yurt içinde ve uluslararası piyasada halen gerçekleşen sonuçlardır. Bu sonuçları zaman zaman istatistik olarak bu köşede verdim. Özetlersek:

*             Cari açık artarak devam ediyor. Sürdürülemez.

*             Dış borçları çevirmek zorlaştı. Türkiye dışarıdan yüksek faizle ancak borçlanıyor. Türkiye'nin dış borçlarının riskini gösteren sigorta primi, 'CDS primleri', tahvilleri çöp düzeyine gerileyen Yunanistan'ın bile zaman zaman üstüne çıkıyor.

* Yabancı yatırım sermayesi girişi azaldı.

*             Yurt içi tasarruflar, dövize çevrilip, yurt dışına transfer ediliyor..

*             Bu sonuçlar ile, raiting notunun düşmesi, uluslararası kurumlar ve AB'nin Türkiye için riskli ve kırılgan ekonomi olarak ilan etmesi, TL'nin aşırı değer kaybına neden oldu. TL, yüzde 25 daha düşük değerdedir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gelişmekte olan ülkelerde demokrasi ve kalkınma ikiz problemi 26 Mart 2019 | 40 Okunma Türkiye'nin riski arttı 24 Mart 2019 | 2.510 Okunma Bir tek altın tozlu et kalmıştı! 22 Mart 2019 | 110 Okunma Konutta devlet tekelini kaldırmalıyız 21 Mart 2019 | 101 Okunma İnsani gelişme neden geriledi? 20 Mart 2019 | 97 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar