Kriz; gelir ve servet azalması yaratacak 

Virüs'ün, zamana da bağlı olarak küresel ekonomiye verdiği ve vereceği zararları, GSYH da daralma -fert başına gelirin düşmesi ve servet azalması şeklinde özetleyebiliriz.

Virüs biterse  küresel ekonomi elbette krizden çıkar ve fakat acaba yeniden eski haline gelir mi? Tartışmalıdır. Çünkü zaten kriz öncesinde küreselleşmenin dinamikleri körleşmeye başlamıştı. Dünya ortalama büyüme oranında  ticaret hacminde ve sermaye hareketlerinde yavaşlama vardı.

Kriz; önce mal ve hizmet arzını olumsuz etkiledi. Sonra talebe yansıdı. İlk günler stok amacıyla talebin arttığını da söyleyebiliriz.

Mal ve hizmet üretimi ve arzında düşme olacaktır. Çin'de, imalat, hizmet ve taşımacılık sektörlerinde yüzde 24 dolayında düşme oldu.

Tüm Dünyada turizm sektöründe erteleme oldu. Yaz aylarında artar. Ancak dünya turizminde yüzde 40 oranında daralma beklenmelidir. Ulaştırma sektöründe  havayolları  en fazla zarar görecek sektördür.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İlk çeyrek büyüme analizi 31 Mayıs 2020 | 576 Okunma Yeni bir dünya 29 Mayıs 2020 | 184 Okunma Yabancı sermaye neden çıkıyor? 28 Mayıs 2020 | 1.606 Okunma Bu pazar seçim olsa 27 Mayıs 2020 | 2.822 Okunma Avamlaştırılmış Liberal politikalar 26 Mayıs 2020 | 297 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar