Kasım enflasyonu için sevinmek erkendir

Kasım ayında, enflasyon oranları Tüketici Fiyatları Endeksinde (TÜFE) yüzde 1.44 ve Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksinde ise (ÜFE) yüzde 2.53 oranında geriledi. Yıllık olarak TÜFE oranı  yüzde...

Kasım ayında, enflasyon oranları Tüketici Fiyatları Endeksinde (TÜFE) yüzde 1.44 ve Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksinde ise (ÜFE) yüzde 2.53 oranında geriledi. Yıllık olarak TÜFE oranı  yüzde 21.62 ve Yıllık ÜFE oranı da 38.54 oldu.

Kasım ayında, aylık enflasyon oranlarının eksi çıkması, ekonomide beklentileri olumlu etkileyecektir.

Öte yandan TÜFE oranı çok uzun süreden beri ilk defa eksi değerde çıktı. 

TÜFE'nin eksi çıkmasında, hükümetin özel sektörle iş birliği yapmak suretiyle yürüttüğü enflasyon kampanyası etkili oldu.

Ekim ayında oluşan yüksek üretim maliyetlerinin piyasaya yansımamış olmasının bir diğer nedeni de, talebin düşük olmasıdır. Ancak devam etmesi mümkün görünmüyor. Aksi halde bu durum, artan üretim maliyetlerini üretici şirketlerin üstlenmesi demektir. Ki sonu iflastır. Bunun içindir ki enflasyonda bir süre daha artış olacaktır. Düşüşün devam etmesi mümkün değildir.

Genel ÜFE, imalat sanayinde ÜFE, ara malı ve enerji sektöründe ÜFE oranları hâlâ TÜFE oranından çok daha yüksektir. Bu durumda da maliyetlerin piyasaya yansıması ve TÜFE'nin artması kaçınılmaz görünüyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yarınlarımızı da bugünden tükettik 20 Ocak 2021 | 43 Okunma Çözüm; erken seçim ve IMF 19 Ocak 2021 | 2.412 Okunma Cari açık veren ülkeler fakirleşti 17 Ocak 2021 | 115 Okunma Faizde doğrular ve yanlışlar 15 Ocak 2021 | 142 Okunma Yoksulluk dibe vurdu 14 Ocak 2021 | 149 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar