​​​​​​​Kamu bankalarının zararı cebimizden çıkıyor

1980 sonrası, Dünyada özelleştirme, ideolojik saplantıya dönüştü. Özelleştirme felsefesi, piyasanın yaptığı özel malların üretiminin piyasaya bırakılması, kamu altyapılarının ise devlette kalması şeklindeydi.

Telekom gibi altyapı tekeli olan bir kamu kurumunu özelleştirmenin bu gün ne kadar yanlış olduğunu internette yaşamakta olduğumuz sorunlar gösteriyor. Rekabete kapalı olan internet hem daha pahalıdır  hem de uygulamada aşırı kesinti yaşıyoruz.

Kaynakların en verimli ve etkin kullanılması ve en yüksek büyüme sağlanması için Devletle Piyasa arasında optimum denge olmalıdır. Et Balık Kurumunun özelleştirilmesi ile et fiyatları arttı. Stokçuluk arttı. Oysaki Et ve Balık Kurumu üreticinin malını normal fiyata alıyor ve üstüne yüksek kar koymadan satıyordu. Yani üretici de kazanıyordu, tüketici de ucuz et yiyordu.

Tekelleri ve tanzim satışları özelleştirip kamu bankalarının sayısını artırmanın iktisadi bir gerekçesi yoktur.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Fiyatlar vitrinde artıyor 04 Haziran 2020 | 62 Okunma Talep artışı yatırımı uyarmıyor 03 Haziran 2020 | 125 Okunma Büyüme Analizi (2) 02 Haziran 2020 | 294 Okunma İlk çeyrek büyüme analizi 31 Mayıs 2020 | 602 Okunma Yeni bir dünya 29 Mayıs 2020 | 184 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar