İktisatta küresel barajlar

Ekonomi bilimi, bu bilimle uğraşmayanlar için kolaydır, uğraşanlar için zordur. Gerçekten de ekonomiyi; mevcut durumu verilerle ifade etmeyi ve borsa ve kur hareketlerinin matematik analizini yapmakla sınırlı olarak uygulayanlar için kolaydır...

Ancak piyasa için bunlar da gereklidir.

Zordur, zira ekonomi toplumsal dinamiklere göre, demokratik ve hukuki altyapıya göre sürekli değişir. Önce teorik altyapıyı, modelleri ve değişkenlerin dilini iyi bilmek gerekir. Bunun için uzun yıllara ihtiyaç var. 

İktisat  modelleri ve politikaları toplumsal dinamiklere göre sürekli değiştiği için çok sayıda teorik model vardır.

Madalyonun tersi, ekonomik modeller mevcut ekonomik konjonktür, demokratik ve hukuki altyapı şartlarına göre oluşuyor. Söz gelimi Keynes, genel teoriyi 1930 dünya buhranı sonrasında yaşanan uzun dönemli durgunluk konjonktüründe  yazmıştır.

20. yüzyılın ilk yarısına damgasını vuran olay, 1929'da başlayıp 1930'lu yılları etkileyen büyük buhrandır. Bu dönem radikal düşüncelerin hâkim olduğu ve demokrasinin gerilediği bir dönemdir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Halkın morali neden bozuk? 28 Şubat 2020 | 61 Okunma ​​​​​​​Altın dünya parası olabilir mi? 27 Şubat 2020 | 318 Okunma ​​​​​​​Hepimiz hesabımızı çok iyi yapmalıyız 26 Şubat 2020 | 451 Okunma Tüketicinin morali bozuk 25 Şubat 2020 | 107 Okunma ​​​​​​​Küçük hesaplarla büyük kaybettik 23 Şubat 2020 | 356 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar