Hukukun üstünlüğü tartışılamaz

2020-2021 adli yılın açılışı nedeni ile yürütme, muhalefet ve kurumlar, farklı yorumlar yaptılar. Sanki herkes hukuka kendi penceresinden bakıyor. Bu durum endişe vericidir. Hukukun üstünlüğünü...

2020-2021 adli yılın açılışı nedeni ile yürütme, muhalefet ve kurumlar, farklı yorumlar yaptılar. Sanki herkes hukuka kendi penceresinden bakıyor. Bu durum endişe vericidir. Hukukun üstünlüğünü zedeler.

Hukuk, sosyal ve ekonomik yaşamın altyapısını oluşturur.

Rekabetin, ticari ilişkilerin, ilişkilerinin, borç-alacak ilişkilerinin, mülkiyet haklarının düzenli bir hukuki altyapısı olmadan, istikrarlı büyüme ve kalkınma sağlayamazsınız. Devlet planlama yapamaz. Belirsizlik artar. ven bunalımı ortaya çıkar. Mülkiyetin güvence altına alınmadığı piyasa ekonomisi çalışmaz. Kimse yatırım yapmaz. Bunun içindir ki hukukun üstünlüğü evrensel bir değer olarak benimsenmiştir.

Hukukun üstünlüğü, temel olarak hukukun bir topluluktaki veya ülkede etkili olduğunu; devlet  erkini elinde tutan siyasi veya bürokrata karşı üstünlüğünü ifade eder. Hak ve Adalet üstünlüğü olarak özetlenebilir.

Hukuki güvencesi olmayan insanların geleceği de güvence altında olmaz.

Hukuki altyapısı olmayan ülkelerde insan hakları da olmaz. Bunun içindir ki hangi ülkede olursa olsun darbe dönemlerinde ve dikta rejimlerde insanlar yurt dışında yaşama alternatifleri ararlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Enflasyondan umut yok! 04 Aralık 2020 | 156 Okunma Ekonomide derin göçük 03 Aralık 2020 | 470 Okunma Büyüme analizi 02 Aralık 2020 | 582 Okunma Dünyada başkanlık sistemi yürümüyor 01 Aralık 2020 | 125 Okunma Siyasi özgürlüğümüz… 29 Kasım 2020 | 93 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar