Finansal yatırımlara spekülasyon hakim!

Türkiye İstatistik Kurumu, (TÜİK) finansal yatırım araçlarının nominal getiri oranları ile Yİ-ÜFE'ye ve TÜFE'ye göre reel getiri oranlarını açıkladı...

1 - Brüt Mevduat faizi, Mayıs ayında TÜFE'ye göre yıllık yüzde 0.92 oranında reel kayıp getirdi. Bu faizden ortalama olarak yüzde 10'da stopaj yoluyla vergi kesintisi olduğu için, mevduat sahibinin eline geçen reel getiri oranı yüzde biri geçmiş oldu. Son 6 yıldır mevduatın yıllık reel getirisi de eksi oldu.

Mevduata eksi reel faiz; bir takım dengeleri bozdu. Türkiye şartlarında parasının eridiğini gören tasarruf sahibi, bu defa döviz mevduatına yöneldi. Bu nedenledir ki, döviz tevdiat hesapları, TL mevduat hesaplarını geçti.

Bir kısım tasarruflar da altına ve gayrimenkule yöneldi. Bu nedenden inşaat sektörü hızlı büyüdü. Gayrimenkul fiyatları balon yaptı. Sektörde geçen yıl arz fazlası oluştu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Devletin kurumsal önemi 19 Temmuz 2019 | 66 Okunma Ekonomik istikrarı bozan bütçe 18 Temmuz 2019 | 305 Okunma İşsizlik analizi 17 Temmuz 2019 | 98 Okunma Rezervler neden önemli? 16 Temmuz 2019 | 195 Okunma Ne kadar demokrasi o kadar kalkınma... 14 Temmuz 2019 | 131 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar