Elektrik ve gaz fiyatları can yakıyor

Enerjide halkı en çok elektrik ve doğalgaz fiyatları ilgilendiriyor Öteden beri, tüketici de üretici de elektrik faturalarından dert yanıyor. Meskenler, harcamadıkları yüksek faturalardan ve faturaların şeffaf...

Enerjide halkı en çok elektrik ve doğalgaz fiyatları ilgilendiriyor Öteden beri, tüketici de üretici de elektrik faturalarından dert yanıyor. Meskenler, harcamadıkları yüksek faturalardan ve faturaların şeffaf olmadığından şikayet ediyorlar. Sanayiciler, petrol fiyatlarının düşmesine rağmen artan tarifeler ile baş edemediklerini açıkladılar.

Enerji her ülke için stratejik sektördür. Türkiye de sorunlar, 1984 yılından sonra özelleştirme ile birlikte artmaya başladı. Elektrikte özelleştirme, geçmiş hükümetler ve bu günkü hükümetler döneminde hızlandı. Bu gün elektrik dağıtımı tamamen özelleştirilmiştir.

Aslında, özelleştirme yasası gerekçesinde, "Özelleştirme maliyetleri düşürecek, ürünler tüketiciye daha ucuza satılacak" deniliyor. Özel olarak ta  TEK Özelleştirme Ana Planı'nda  ''Kaliteli, kesintisiz ve ekonomik elektrik hizmeti sağlanarak tüketici korunacaktır.'' deniliyor. Elektrik tarifeleri ile ilgili olarak ta ''Enerjide artan talebin karşılanmasında rekabete dayalı yatırım ortamı geliştirilecek ve mali açıdan güçlü, istikrarlı, şeffaf, öngörülebilir, tüketicinin korunduğu ve sürdürülebilirliği de dikkate alan bir enerji piyasasının sürekliliği gözetilecektir."  deniliyor.

Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı,  özelleştirme halka yaramadı

2017 yılında meskenlerde kullanılan elektriğe zam yapılmadı, fakat 2018 de ve 2019 da enflasyonun üstünde zam yapıldı. 2017-2019 üç yıllık meskenlere yapılan kümülatif zam oranı yüzde 74 oldu. Oysaki aynı üç yılda, enflasyon (TÜFE) yine kümülatif olarak çok daha düşük yüzde 50.6 oldu.(Aşağıdaki grafik)

 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Enflasyondan umut yok! 04 Aralık 2020 | 156 Okunma Ekonomide derin göçük 03 Aralık 2020 | 470 Okunma Büyüme analizi 02 Aralık 2020 | 582 Okunma Dünyada başkanlık sistemi yürümüyor 01 Aralık 2020 | 125 Okunma Siyasi özgürlüğümüz… 29 Kasım 2020 | 93 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar