Ekonomik istikrarı bozan bütçe

6 aylık Bütçe sonuçları açıklandı. Bu sonuçları yorumlarken, iktidar, muhalefet, medya, yıllar içinde ve bu 6 ayda harcama ve açıklarda artış, bazı ödeneklerde değişme'yi öne çıkararak yorum yaptılar.  

Gerçekte ise bütçe politikası, İktisat politikasının en önemli araçlarından birisidir. Bu anlamda Bütçe kaynaklarının ne kadar etkin kullanıldığı, ne kadar verimli kullanıldığı, ne kadar iş yapıldığını tespit etmek önemlidir. Personel harcamaları ve mal ve hizmet alımları gibi cari harcamalar ile yatırım harcamaları arasındaki optimal dengenin sağlanıp - sağlanmadığı  önemlidir. Aksi halde ortaya atıl personel veya atıl yatırım çıkar.

Kamu harcamalarının etkin ve verimli kullanılması bu günkü ve gelecekteki potansiyel büyüme ve kalkınmayı etkiler. Bunları tespit etmek için artış ve azalışı değil, bütçe yapısını değerlendirmek gerekir.

Bütçe'de açık artabilir… Borçlanma artabilir… Neden arttığına bağlı olarak  ekonomik ve sosyal etkileri de çok değişik olur.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Çalışanlar ekonomik ve siyasi kuşatma altında… 18 Ağustos 2019 | 158 Okunma Altın dönemi 11 Ağustos 2019 | 338 Okunma Kamu kaynaklarını kullanma sınırı... 09 Ağustos 2019 | 267 Okunma Üniversitelerde kuşatma 08 Ağustos 2019 | 386 Okunma Enflasyonu yönetemedik 07 Ağustos 2019 | 296 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar