Ekonomide oyunun kuralı

21. yüzyıla bilgi çağı veya digital çağ deniliyor. Dünya bu çağa girdikten sonra  geçen 20 yılda her alanda hızlı bir  değişim yaşadı. Ekonomide küreselleşme hızını kaybetti...

GSYH'da  yalnızca büyüme yerine  gelir dağılımı ve sosyal gelişmeleri de içeren kalkınma ön plana çıktı. Zira yalnızca büyümenin  insan refahı için yeterli olmadığı anlaşıldı.

Bilgi çağında, ideolojik bakış açısı da değişti. Sosyoekonomik sistemler törpülendi. Komünist kalan Çin de sistemde değişiklik yaptı. Kapitalizmin ve piyasa ekonomisinin kurallarını uyguluyor.

Kapitalizm anlayışı da değişti… Özel mülkiyete veya Çin'deki gibi devlet mülkiyetinde olup piyasada iş yapan sermayenin birbirinden farkı kalmadı. Dahası, öteden beri var olmakla birlikte artık sermaye için "üretken sermaye" ve ''spekülatif sermaye'' ayırımı belirginleşti. Üretken sermaye, kalkınmanın olmazsa olmazıdır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gıda güvenliği ve beslenme... 21 Ocak 2021 | 82 Okunma Yarınlarımızı da bugünden tükettik 20 Ocak 2021 | 127 Okunma Çözüm; erken seçim ve IMF 19 Ocak 2021 | 2.428 Okunma Cari açık veren ülkeler fakirleşti 17 Ocak 2021 | 115 Okunma Faizde doğrular ve yanlışlar 15 Ocak 2021 | 143 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar