Düşük ücret  verimliliği de düşürdü

Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından  uygulanan, Türkiye de toplam faktör verimliliği araştırmasına göre, 2012-2017 yılları arasında Türkiye ortalama yüzde 5.8 oranında büyüdü. Bu büyümeye Toplam Faktör Verimliliği 0.8 puan katkısı oldu.

Bu sonuç Türkiye de toplam faktör verimliliğinin düşük olduğunu gösteriyor.

Türkiye'nin uzun vadede büyümenin sürdürülmesi ve kalkınması için faktör verimliliğinin artırılması gerekir.

Verimlilik kısaca daha az girdi ile daha çok ürün elde etmektir. Üretimde kullanılan sermaye, İşgücü, Enerji, Malzeme  ve hizmetler olarak girdi ile çıktı arasındaki ilişki toplam faktör verimliliğini gösterir. Ekonomide yüksek büyümeye, yatırımlarda ve istihdamda artış yanında, toplam faktör verimliliğindeki artışta etkili oluyor.

Toplam faktör verimliliği içinde işgücü verimliliği, üretim teknolojisine göre değişir. Hangi ekonomi olursa olsun, büyüme ve gelişmesi, verimliliğin daha düşük olduğu tarım sektöründen verimliliğin daha yüksek olduğu sanayi sektörüne geçişi ile mümkün olmuştur.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gıda güvenliği ve beslenme... 21 Ocak 2021 | 82 Okunma Yarınlarımızı da bugünden tükettik 20 Ocak 2021 | 127 Okunma Çözüm; erken seçim ve IMF 19 Ocak 2021 | 2.428 Okunma Cari açık veren ülkeler fakirleşti 17 Ocak 2021 | 115 Okunma Faizde doğrular ve yanlışlar 15 Ocak 2021 | 143 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar