Dünya ve Türkiye'de nüfus sorunu...

Son bir yılda Türkiye Nüfusu, 1.1 milyon dolayında arttı. Bir yandan da GSYH' da küçülme var. Kişi başına düşen ortalama gelir azaldı. Öte yandan küçülmeye paralel olarak İşsizlik arttı....

Refah seviyemiz geriliyor.

Nüfus politikası, nüfusun büyüklüğünü, yerleşim alanlarını, çalışma alanlarını ve çalışma süresini, nüfus yapısını (kompozisyon) belirleyen politikadır.

Nüfus artış hızı fert başına GSYH'nin büyüklüğünü etkiliyor. Artan GSYH daha fazla veya daha az nüfusa bölünüyor. Ancak işgücü açığı olan ülkelerde nüfus artışı bu açığı kapayacağı için GSYH'de nüfus artış hızından daha yüksek büyüme sağlanabiliyor.

İktisadi kalkınma hedefi için, iktisadi planlamayanında sosyal planlama da gerekir. Bunun için her ülke optimal bir nüfus miktarı ve yapısını hedefler. Şimdi gelişmiş batı ülkeleri nüfus artışını teşvik ederken, nüfusu fazla Çin gibi ülkeler, nüfus planlaması yapıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Artık ekonomiye odaklanmalıyız 25 Haziran 2019 | 99 Okunma Elimizi çabuk tutmalıyız 23 Haziran 2019 | 183 Okunma Neden kalkınma? 21 Haziran 2019 | 57 Okunma Nereye kadar gider? 20 Haziran 2019 | 214 Okunma İktisatta küresel barajlar 19 Haziran 2019 | 57 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar