Dış borçlarımız ne kadar risklidir?

Dolar kuru TL karşısında halen yüzde 25-26 oranında daha değerlidir. Kur artışının bazı yararları oldu. İthalat azaldı, ihracat arttı. Cari açık azaldı. Bazı zararları da oldu... Üretim...

Dolar kuru TL karşısında halen yüzde 25-26 oranında daha değerlidir. Kur artışının bazı yararları oldu. İthalat azaldı, ihracat arttı. Cari açık azaldı. Bazı zararları da oldu... Üretim daraldı, büyüme düştü. Dahası Dış borçlarda risk arttı. 

Dış borç riskinin en belirgin göstergesi, Türk tahvilleri için uluslararası piyasalarda oluşan sigorta primi, kredi risk Swapı (CDS)'dır. Dün Türkiye'nin beş yıllık tahvillerinde CDS 359.43 baz puan idi. Türk tahvili alanların bu tahvilleri CDS garantisine bağlamaları için, tahvilin değerinin yüzde 3.6'sı kadar sigorta pirimi ödemesi gerekmektedir.

Öte yandan yine dün Libor (London Interbank Offered Rate), oranı da 3.04790 idi.

Libor, Londra'da büyük mevduata ve likiditeye sahip bankaların katılımıyla belirlenen bankalar arası borç verme faiz oranıdır. Uluslararası kredi işlemlerinde en fazla dolar üstünden baz alınan faiz oranı kullanılıyor.

Türkiye'de devlet ve özel sektör Libor üstünde ayrıca faiz veriyor. Demektir ki Türkiye dolar cinsinden dış borç alacaksa, 5 yıllık tahvilleri için Libor kadar bile faizle borçlansa, borçlanma maliyeti yüzde 6.6 oluyor.

Hükümetin, halkın dövizi mevduatta uyumasın, hazineye borç verin demesi, dövizle borçlanma maliyetini düşürmek istemesindendir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tek başına faiz çözüm değil 24 Ocak 2021 | 269 Okunma Osmanlı laik olsaydı yinede dağılırmıydı? 22 Ocak 2021 | 458 Okunma Gıda güvenliği ve beslenme... 21 Ocak 2021 | 98 Okunma Yarınlarımızı da bugünden tükettik 20 Ocak 2021 | 132 Okunma Çözüm; erken seçim ve IMF 19 Ocak 2021 | 2.436 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar