Demokraside akıl tutulması

Tarihte, katliam yapmış diktatörlerin çoğu halk tarafından seçilmiştir. Yani dünyada milyonlarca insanın ölümüne neden olan diktatörleri iktidara getirenler de arkasından gidenler de, ölenler de aynı millettir.

III. Napoléon (Charles Louis Napoléon Bonaparte) önce Fransa'da halkoyuyla Cumhurbaşkanı seçilmiştir. 1848-1852 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı yapmıştır. Yasama, yürütme ve yargıyı kendinde toplamıştır. Tek otorite, tek güç haline geldikten sonra Cumhuriyeti yıkarak imparatorluğunu ilan etmiştir. 

Kontrolsüz güç, siyasette Bonapartizm olarak anılmış ve sonradan Hitler faşizmi de aynı çizgide tahlil edilmiştir.

Almanya da Hitler, İtalya da Mussolini'yi halk seçmiştir. Ancak aynı halk eğer faşizme evet dediğinin farkında olsaydı yine de seçer miydi? Diktaya giden çoğu rejimlerde aynı yanılma olmuştur. Her dikta halkın felaketi olmuştur. Kendi felaketi için oy verenlere söylenecek tek söz var; ''akıl tutulması"

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kadın erkek eşitsizliği kalkınmanın engeldir 07 Temmuz 2020 | 32 Okunma Gizli vergi: Enflasyon 05 Temmuz 2020 | 536 Okunma Eğitime miyobi bakıyoruz 03 Temmuz 2020 | 76 Okunma Avrupa'dan kazanıp Rusya ve Çin'e veriyoruz 02 Temmuz 2020 | 261 Okunma Nüfus planlaması ve yoksulluk 01 Temmuz 2020 | 137 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar