Demokraside akıl tutulması

Tarihte, katliam yapmış diktatörlerin çoğu halk tarafından seçilmiştir. Yani dünyada milyonlarca insanın ölümüne neden olan diktatörleri iktidara getirenler de arkasından gidenler de, ölenler de aynı millettir.

III. Napoléon (Charles Louis Napoléon Bonaparte) önce Fransa'da halkoyuyla Cumhurbaşkanı seçilmiştir. 1848-1852 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı yapmıştır. Yasama, yürütme ve yargıyı kendinde toplamıştır. Tek otorite, tek güç haline geldikten sonra Cumhuriyeti yıkarak imparatorluğunu ilan etmiştir. 

Kontrolsüz güç, siyasette Bonapartizm olarak anılmış ve sonradan Hitler faşizmi de aynı çizgide tahlil edilmiştir.

Almanya da Hitler, İtalya da Mussolini'yi halk seçmiştir. Ancak aynı halk eğer faşizme evet dediğinin farkında olsaydı yine de seçer miydi? Diktaya giden çoğu rejimlerde aynı yanılma olmuştur. Her dikta halkın felaketi olmuştur. Kendi felaketi için oy verenlere söylenecek tek söz var; ''akıl tutulması"

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
​​​​​​​Altın dünya parası olabilir mi? 27 Şubat 2020 | 312 Okunma ​​​​​​​Hepimiz hesabımızı çok iyi yapmalıyız 26 Şubat 2020 | 451 Okunma Tüketicinin morali bozuk 25 Şubat 2020 | 107 Okunma ​​​​​​​Küçük hesaplarla büyük kaybettik 23 Şubat 2020 | 356 Okunma ​​​​​​​Faiz-enflasyon ve kur çıkmazı 21 Şubat 2020 | 525 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar