Bu kur düzeni istikrarı bozdu

Fitch isimli kredi derecelendirme kuruluşundan bir yetkili ''Türkiye de Merkez Bankası Rezervlerinin kısa müdahale için kullanılması endişe yaratıyor. TC Merkez Bankası rezervlerini gecikmeli açıklıyor.'' şeklinde bir beyanda bulundu.

Merkez Bankası'nın rezervlerini geç açıklaması, piyasalar açısından belirsizlik demektir. Bu nedenle Fitch yetkilisi haklıdır. Ancak merkez bankasının kısa dönemde  kura müdahalesinin yanlış olduğunu söylemesi doğru değildir. Eğer dalgalı kur politikası varsa, kısa  dönemde aşırı kur hareketlerine Merkez Bankası'nın müdahale etmesi gerekir. Aksi halde daha büyük ekonomik sorunlar ortaya çıkacaktır. Dalgalı kur başıbozuk piyasa anlamına gelmez.

Türkiye'nin bu alanda iki yanlışı var;

Birisi hükümetler; yeterli döviz rezervi olmadığı hale, döviz kazanma potansiyeli düşük olduğu hale ve spekülatif bir piyasa yapısı olduğu halde, İMF'nin dalgalı kur politikasını kabul etti. Sonrasında gelen hükümetler de devam etti.

İkincisi 2009 krizine kadar, Merkez Bankası TL'nin aşırı değer kazanmasına müdahale etmedi.

Özetle sorun hem yanlış kur politikasından, hem de yanlış uygulamadan kaynaklanıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Militan demokrasi 23 Ekim 2019 | 151 Okunma ​​​​​​​Vergilerimiz siyasi popülizm için mi? 22 Ekim 2019 | 196 Okunma Bu bütçe ile kalkınmayız 20 Ekim 2019 | 170 Okunma ​​​​​​​Yüksek işsizlik kişisel ve sosyal travma yaratıyor 18 Ekim 2019 | 92 Okunma Bankalarda neler oluyor? 17 Ekim 2019 | 1.078 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar