Bu kur düzeni istikrarı bozdu

Fitch isimli kredi derecelendirme kuruluşundan bir yetkili ''Türkiye de Merkez Bankası Rezervlerinin kısa müdahale için kullanılması endişe yaratıyor. TC Merkez Bankası rezervlerini gecikmeli açıklıyor.'' şeklinde bir beyanda bulundu.

Merkez Bankası'nın rezervlerini geç açıklaması, piyasalar açısından belirsizlik demektir. Bu nedenle Fitch yetkilisi haklıdır. Ancak merkez bankasının kısa dönemde  kura müdahalesinin yanlış olduğunu söylemesi doğru değildir. Eğer dalgalı kur politikası varsa, kısa  dönemde aşırı kur hareketlerine Merkez Bankası'nın müdahale etmesi gerekir. Aksi halde daha büyük ekonomik sorunlar ortaya çıkacaktır. Dalgalı kur başıbozuk piyasa anlamına gelmez.

Türkiye'nin bu alanda iki yanlışı var;

Birisi hükümetler; yeterli döviz rezervi olmadığı hale, döviz kazanma potansiyeli düşük olduğu hale ve spekülatif bir piyasa yapısı olduğu halde, İMF'nin dalgalı kur politikasını kabul etti. Sonrasında gelen hükümetler de devam etti.

İkincisi 2009 krizine kadar, Merkez Bankası TL'nin aşırı değer kazanmasına müdahale etmedi.

Özetle sorun hem yanlış kur politikasından, hem de yanlış uygulamadan kaynaklanıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İktisatta küresel barajlar 19 Haziran 2019 | 18 Okunma İşsizlikte de dünyadan ayrıştık 18 Haziran 2019 | 124 Okunma Bankalarda risk var mı? 16 Haziran 2019 | 559 Okunma Enflasyon - faiz  serabı 14 Haziran 2019 | 205 Okunma Bu kur düzeni istikrarı bozdu 13 Haziran 2019 | 160 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar