Bankalarda risk var mı?

Kredi derecelendirme kuruluşları, Dünya da ağırlaşan ekonomik sorunların aynı zamanda bankaların dönmeyen kredilerini de artıracağını tahmin ediyorlar.  Moody'se göre, ekonomik sorunlar bankaya borcu olanların...

Kredi derecelendirme kuruluşları, Dünya da ağırlaşan ekonomik sorunların aynı zamanda bankaların dönmeyen kredilerini de artıracağını tahmin ediyorlar.

 Moody'se göre, ekonomik sorunlar bankaya borcu olanların geri ödeme kapasitesini zayıflatacak ve sorunlu kredi oranı artacaktır. TL'nin değer kaybı bankalarda ilave sermaye bozulması yaratacaktır.

Fitch Ratings, Garanti BBVA, Ziraat Bankası ve Vakıfbank'ın not görünümünü "durağan"dan "negatif"e indirdi. Halk Bankası'nın notunu "B+"dan "B"ye (son derece spekülatif) indirdi.

Fitch'in değerlendirmesinde, ekonomik sorunlardan daha çok hükümetin kamu bankalarını kullanmasının sorun olarak görüldüğü anlaşılıyor.

24 haziranda da Standart and poor's Global Raiting , ekonomik sorunlar ve TL 'nin değer kaybı nedeni ile Türkiye Bankacılık sektöründe sorunlu kredilerin önümüzdeki seneye  kadar yüzde 20 seviyesini aşacağı tahmininde bulundu.

Bu tahminlere karşılık; borsada işlem gören özel bankalar 9 aylık dönem için yüksek karlar açıkladılar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dünyada ve Türkiye'de yoksulluğun dinamikleri 08 Temmuz 2020 | 64 Okunma Kadın erkek eşitsizliği kalkınmanın engeldir 07 Temmuz 2020 | 41 Okunma Gizli vergi: Enflasyon 05 Temmuz 2020 | 537 Okunma Eğitime miyobi bakıyoruz 03 Temmuz 2020 | 76 Okunma Avrupa'dan kazanıp Rusya ve Çin'e veriyoruz 02 Temmuz 2020 | 265 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar