Adım tamam... Yapısal dönüşüm nerede? (I)

Yapısal Dönüşüm Adımları başlılığı adı altında açıklanan önlemler muhakkak ki bazı ihtiyaçlara cevap veriyor. Ancak bu önlemlerin  adı, yüksek beklentiye neden oluyor. Buna...

Yapısal Dönüşüm Adımları başlılığı adı altında açıklanan önlemler muhakkak ki bazı ihtiyaçlara cevap veriyor. Ancak bu önlemlerin  adı, yüksek beklentiye neden oluyor. Buna karşılık içeriği bu beklentiyi karşılamıyor. Yani ''ismiyle müsemma'' değil.

İsim o kadar önemli mi? Piyasanın, sermayenin, üreticinin ve tüketicinin güveni için, yapısal dönüşüme uygun bir içerik olmalıydı. Kaldı ki, 2019 yılı ile sınırlı olduğuna göre, 8 ayda yapısal dönüşüm olmaz. O zaman adına da yapısal dönüşüme adımlar denilmiş.

Yapısal Dönüşüm adımlarında Finans sektörü ilk  sırası ve en geniş yeri alıyor. Buna da ihtiyaç vardı. Çünkü ekonomide küçülme , gelirlerin düşmesine neden oluyor. Banka kredi riskleri artıyor.

Mamafih; Standart and Poor's analistleri, Şubat ayında  Türk bankalarına ilişkin son 12 ayda finansal istikrar risklerde artışın görüldüğünü ve bu durumun bankaların varlık kalitesinde bozulmaya yol açabileceğini belirtmişlerdi. Sorunlu kredilerin önümüzdeki dönemde yüze 10 -15'e çıkabileceğini de vurgulamışlardı.

Uluslar arası piyasalar, yabancı sermaye, Raiting şirketlerinin değerlendirilmesine itibar ediyor. Bunun içindir ki Türkiye'nin 5 yıllık tahvillerinde CDS puanı, 410 baz puandır. Bankalar dış kaynağı daha pahalı buluyor .

Kamu bankalarında Riskli kredilerin daha fazla olduğunu tahmin ediyorum. Zaten açıklanan pakette de, kamu bankalarının sermayesinin güçlendirilmesi için 28 milyar TL DİBS 'in kamu bankalarına verileceği söylendi. Kamu bankaları, halkın bankalarıdır. Hazine borçları da bütçeden ödeniyor. Yani halk ödüyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kadın hakları lafta kalmasın 20 Ağustos 2019 | 38 Okunma Çalışanlar ekonomik ve siyasi kuşatma altında… 18 Ağustos 2019 | 181 Okunma Altın dönemi 11 Ağustos 2019 | 338 Okunma Kamu kaynaklarını kullanma sınırı... 09 Ağustos 2019 | 267 Okunma Üniversitelerde kuşatma 08 Ağustos 2019 | 386 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar